Поврзи се со нас

Занимливости

Зошто, без малку, ниедна држава нема знаме со виолетова боја

Објавено

на

Виолетовата боја никогаш не претставувала кралство, царство или држава. Значи, што не е во ред со виолетовата боја која денес е доста популарна?

Одговорот е едноставен. Виолетовата боја била премногу скапа до 1800-та година. Затоа често била поврзувана со власт, моќ и богатство. Дури кралицата Елизабета I им забранила на сите, освен на кралското семејство, да ја носат оваа боја.

Виолетовата боја била извонредно ценета поради тоа што била многу ретка. Оригиналната виолетова боја била добивана од мал морски полжав кој единствено можел да се најде на подрачјето на денешен Либан. И не само што било тешко да се дојде до бојата, туку и било потребно 10.000 морски полжави за да се направи еден грам виолетова боја. Од таа причина, само богатите и припадниците на кралските семејства можеле да си дозволат работи во виолетова боја.

Исто така, виолетовата боја неретко претставувала духовност и светост бидејќи древните владетели кои ја носеле биле сметани за божевства или Божји пратеници на земјата.

Меѓутоа, понекогаш оваа боја била прескапа и за најбогатите. Римскиот владетел Аурелијан, кој владеел во 3-от век, не му дозволувал на својата жена да купува шалови и наметки во виолетова боја, бидејќи тоа задоволство го чинело 3 пати неговата тежина во злато. Според некои пресметки, 350 грама виолетова боја би чинеле многу злато, односно денес тоа би било приближно околу 56.000 долари.

Дури ни најбогатите земји не можеле да си дозволат да ја имаат оваа боја на своето знаме.

Достапноста на виолетовата боја започнала во 1856-та година кога осумнаесетгодишниот англиски хемичар Влијам Хенри Пркин случајно направил синтетичка виолетова боја додека се обидувал да направи лек за маларија.

Од тој момент почнало масовно производство на виолетова ткаенина која веќе не била толку вреднувана од најбогатите. Од овие причини денес може да се најде на знамињата на некои од државите кои настанале дури после 1900-та година.

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена