Поврзи се со нас

Гостивар

Зошто домашнте миленици се добри за децата?

Објавено

на

  Ако сте израснале покрај домашно милениче, веројатно сметате дека животните ви се вистински пријатели. Во очите на детето, миленичето е дел од семејството, а научните истражувања покажуваат дека децата кои имаат одредени проблеми, повеќе се потпираат на домашните миленици отколку на браќата или сестрите. Новото истражување на Кембриџ всушност и зборува за тоа како животните можат да им помогнат на децата да ги развијат своите вештини и самодоверба.

  Резултатите од истражувањето ги сумираше др. Мет Каселс кој ги анализирал податоците од 10-годишнита студија наречена Toddlers Up Project, која имала за цел да го прати социјалниот и емоционалниот развој на децата на возраст од 2 до 12 години. Каселсовата студија се фокусирала на деца со ниски когнитивни способности и нивниот однос со семејството, врсниците, учителите и милениците.

  Каселовото истражување покажало дека домашните миленици имаат многу големи и неочекувани резултати на социјалните вештини на децата. Нималку изненадувачки, децата кои се соочуваат со тешки периоди од животот, како што се развод на нивните родители или генерално тешки услови за живот, се скоро секогаш покревки од своите врсници, а често послаби и во училиште. Истите тие деца, исто така, повеќе се потпираат на своите миленичиња отколку на своите врсници – другарчиња.

  Best Dogs For Kids And Families - Simplemost

  “Тоа е навистина чудно. Тие, веројатно чувствуваат дека нивните миленици не ги осудуваат, тие немаат свои проблеми и тука се само да ги слушаат нивните“, вели Каселс.

  Децата кои силно се поврзани за своите домашни миленици, исто така, се подобри во друштвените ситуации, во помагањето на другите, соработка, споделување и интеракција. Поврзувањето со домашното милениче, дало голем придонес во нивната способност да се поврзуваат со луѓето.

  Претходни испитувања покажале дека домашните миленици можат да им помогнат на децата со аутизам, дека покажуваат подобри социјални вештини, посебно ако тие миленици се кучиња. Децата кои редовно комуницираат со кучињата подобро комуницираат со луѓето, а и подобро реагираат на друштвото околу себе. Други студии заклучиле дека домашните миленици можат да го подобрат сочувствувањето, самодовербата и го намалуваат стресот кај децата.

  Сподели ја веста:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Македонијапред 10 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 13 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 15 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 16 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 17 часа

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 17 часа

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 18 часа

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 19 часа

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 20 часа

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Македонијапред 20 часа

  Се намалува цената на горивата

  Македонијапред 21 час

  Почна исплатата на социјалната помош за јуни

  Гостиварпред 22 часа

  Казни за 65 мотоциклисти во Гостивар и Тетово, 3 мотори одземени

  Гостиварпред 23 часа

  Јули продолжува со жештини и развој на нестабилност во попладневните часови

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена