Поврзи се со нас

Вести

Зошто e важно децата да имаат хоби?

Објавено

на

  Детското хоби се рефлектира на однесувањето, размислувањето и стекнувањето на навики, па препорачливо е и вие како родители да се вклучите заедно со децата и да пронајдете некоја корисна активност.

  Што децата навистина ги интересира?

  Тешко е да се најде одговор на ова прашање. Децата, често делуваат како ни самите да не знаат што сакаат, а нивните родители знаат да се обесхрабрат поради нивната неодлучност. Меѓутоа, оваа појава е нормална кај децата кои се многу мали и тие треба да се остават да го пронајдат своето хоби. Недостатокот на искуство и запознавањето со светот, ги прави да бидат љубопитни, а ваше е на детето да му овозможите да проба се`.

  Не мора под секоја цена активностите да вклучуваат фудбалски тренинзи, кошарка или часови по балет. Постојат многу други различни хобија, коишто можат да бидат од голем интерес за вашето дете. Доколку детето само се насочува кон нешто, дозволете му да ја изрази својата креативност. Од тоа еден ден може да излезе вистинско уметничко чудо.

  Има деца кои уште од најрана возраст покажуваат интерес за некое хоби или поседуваат некој уметнички талент. Нив треба да ги поддржите со сета сила и да создадете услови во кои детето ќе може да учи и да напредува за да го усоврши талентот, којшто го поседува. Дури и ако неговата желба во некој момент се изгуби или пак пренасочи, прифатете ја таа промена како составен дел на растењето. На крајот на краевите, некогаш и сами не можете да одлучите што навистина сакате. Не го очекувајте тоа ни од детето.

  Од кое хоби да почнете?

  Не е потребно да го комплицирате детското хоби, ниту пак да трошите голема сума на пари за некоја спортска опрема, која ќе стои во некој ќош од вашиот дом, поради тоа што во меѓувреме вашето дете се заинтересирало за друго хоби. Нивната креативност и фантазија можете да ги поттикнете и во сопствениот двор или во кујната:

  • Понудете му на вашето дете да ви прави друштво во кујна, кога подготвувате едноставни работи. Дајте му задача да го обликува тестото или да го декорира овошјето во некој сад. Нема сомнеж дека ќе настане голем неред, но замислете ја среќата на неговото лице кога ќе ги сервирате колачи, во чие правење и тоа имало удел.
  • Девојчињата се природно склони кон тоа да чепкаат по орамарот на нивните мајки, па дури и да позајмат некоја нивна облека. Пронајдете марами, кои не ги користите, накит кој не сте го носеле одамна или некој интересен шешир. На ова додајте шноли, ластици за коса и друг прибор (аксесоари) и гледајте како настанува мал моден спектакал во вашиот гардаробер. Момчињата ќе бидат воодушевни доколку нивните татковици ги вклучат во поправка на велосипед или изработка на куќичка за птици.
  • Се сеќавате на собирањето на салфетки, сликички, цртежи, значки…? Поставете им предизвик на вашите деца да направат мала колекција од овие или некои други работи. Ќе се почувствуваат одговорно, ќе вложат труд во таа задача и ќе имаат нешто свое. Најважно е тоа дека нивното време, ќе биде потрошено на продуктивен начин.
  • Едно едноставно решение е и боењето. Доволно е да купите едно пакетче темперни бои и блок за цртање и забавата може да почне. Ќе се смеете со шаренилата исцртани на хартијата, за кои вашите деца ќе ви велат дека ве нацртале вас, заедно со нив. Најмногу ќе ве направи среќни, тоа што веродостојно ве нацртале. Доколку оваа инспирација прејде и на дел од вашиот ѕид, тогаш сетете се дека се е дел од новото хоби.

  Постојат еден куп на интересни работи со кои можете да ги забавувате децата, и на ваше и на нивно задоволство. Што повеќе активности испробаат, така побрзо ќе ги изградат своите интересирања, ставови и чувството за одговорност. Ќе забележите и како ова се одразува на обавувањето на училишните обврски и целокупното нивно однесување, а заедно со нив и вие ќе уживате.

   

  Сподели ја веста:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Здравје и убавинапред 19 минути

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 12 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 15 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 17 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 18 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 18 часа

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 19 часа

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 19 часа

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 20 часа

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 21 час

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Македонијапред 22 часа

  Се намалува цената на горивата

  Македонијапред 22 часа

  Почна исплатата на социјалната помош за јуни

  Гостиварпред 24 часа

  Казни за 65 мотоциклисти во Гостивар и Тетово, 3 мотори одземени

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена