Поврзи се со нас

Занимливости

Зошто луѓето зјапаат еден во друг?

Објавено

на

Неретко, во трамвај, на предавање или едноставно – на улица, луѓето, најчесто непознати, зјапаат еден во друг, дури и без да го сакаат тоа. Се поставува прашањето – зошто?

Во потрага по одговор, научници од Универзитетот во Лондон спровеле истражување во коешто ги следеле движењата на очите на човекот додека тој / таа гледа во други луѓе. Клучното нешто, во таа смисла, е дека она што го следиме кога внимателно зјапаме во некого е „невербалниот говор“ на личноста. Со други зборови, се трудиме да добиеме што повеќе информации за „нашата цел“ на зјапањето.

По сѐ, изгледа, невербалната комуникација на нашето тело, особено лицето и очите, се богат извор на информации за нас. А, зошто некој случаен минувач би го интересирало каков е странецот спроти него / неа?

И тука, се чини, одговорот е едноставен, велат стручњаците – зашто така учиме. Набљудувањето на другите е главниот начин на којшто човекот учи. Поточно, љубопитноста од овој вид е, просто – еволутивно одредена.

Невообичаената работа е што може да станеме свесни за зјапањето од другиот и пред да го видиме тоа – и без да го крене погледот, некако човекот одеднаш добива сигурно чувство дека некој гледа… Ја врти главата и – некој навистина гледа. Но, тоа не значи дека набљудуваниот има шесто сетило.

Објаснувањето повторно лежи во еволуцијата.

Има две гледишта на човековата еволуција коишто придонеле за способноста брзо да откриеме дека некој гледа. Првата е поврзана со физиономијата на човечкото око. За разлика од повеќето животни, човечкото око има многу голема белка – тоа овозможува подобро разликување на правецот на погледот на другите луѓе врз основа на положбата на зениците. Затоа, дури и на големи растојанија, може со сигурност да се согледа кога некој гледа некого.

Благодарение на периферниот вид, сепак, може да го видиме тоа и без да сме директно свесни за тоа, што е последица на еволутивното прилагодување и реагирање во случај на можна закана.

Воспоставувањето контакт со очи отсекогаш било битно за луѓето. Тоа е клучен извор за намерите, вкусот и чувствата на другите луѓе. Во таа смисла, тоа е најмоќниот невербален човеков сигнал. Поради ова, нашиот мозок е постојано во состојба да го забележи погледот на другите луѓе.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 8 часа

Уште еден град во Италија нуди парична помош за населување

Гостиварпред 10 часа

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Македонијапред 13 часа

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Македонијапред 15 часа

Запленети 12 килограми екстази со вредност од 200 илјади евра

Спортпред 16 часа

СП2022: Одбележани две години од смртта на Марадона

Македонијапред 17 часа

Новини во платежната сфера од 1 јануари

Македонијапред 18 часа

Конкурс за стипендии за редовни студенти Роми

Занимливостипред 19 часа

Најбараните имиња за бебе во светот за 2022 година

Здравје и убавинапред 1 ден

Ракот на простата најчесто заболување кај мажите, успешно може да се излекува со рано откривање

Гостиварпред 2 дена

Возило удрило во тротинет на улица во Гостивар, девојче е тешко повредено

Македонијапред 2 дена

Нуредини: Ќе овозможиме Попова Шапка да стане реномиран ски-центар како што заслужува

Гостиварпред 2 дена

Приведени двајца гостиварци, противправно сe вселиле во станбен објект

Вестипред 2 дена

Во САД одобрен најскапиот лек во светот, еден третман 3,5 милиони долари

Здравје и убавинапред 2 недели

„Сокче од морковче“… дознајте кои се огромните придобивки

Македонијапред 2 недели

Празник посветен на Светите Козма и Дамјан

Гостиварпред 1 недела

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 4 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 6 дена

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Ева Дејановска од Гостивар првонаградена за поетска творба на Детските Рацинови средби

Гостиварпред 1 недела

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 2 недели

Основците зад шаховска табла – Општински турнир во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 2 недели

Ова се најдобрите ученици шахисти на општинскиот турнир во Гостивар

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 4 недели

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 6 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена