Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Зошто магдоносот треба да е дел од секое ваше зготвено јадење?

Објавено

на

По потекло од централниот и источниот медитерански регион, магдоносот е цветно растение кое е натурализирано во Европа и широко се користи како свежа или сушена билка во јадењата низ светот.

Магдоносот има зелена боја и е познат по својот благо горчлив вкус кој добро делува во различни рецепти, без разлика дали се комбинираат со други состојки или се користат како гарнир.

Оваа моќна билка, исто така, важи како една од најдобрите билки за борба против болести, поради високата хранлива густина и способноста да помогне во спречување на хронични болести.

Главен извор на калциум

Со оглед на тоа што експертите препорачуваат возрасно лице да консумира од 1.000 до 1.200 милиграми калциум дневно за да ги одржи коските цврсти, мускулите свежи и срцето здраво, магдоносот е супер избор бидејќи само една шолја магдонос содржи дури 83 милиграми калциум. Дополнителни витални минерали кои се наоѓаат во магдоносот вклучуваат калиум, магнезиум, фолна киселина и железо, суштински елемент кога станува збор за производството на крв.

Содржи витамини А, Ц, К и многу повеќе

Истата една чаша магдонос содржи и околу 80 милиграми витамин Ц, познат по тоа што помага во зајакнувањето на имунитетот заедно со витамини А кој промовира здрав вид и развој, како и витамин К.

Ја користи моќта на антиоксидансите

Со користење на магдонос, можете исто така да имате корист од важни антиоксиданси кои се наоѓаат во него, како што се лутеин и зеаксантин. Тие можат да помогнат во заштитата од слободните радикали и да ги намалат болестите поврзани со очите.

Го поддржува стомачниот систем

Магдоносот го намалува воспалението на желудникот со поддршка на клеточниот антиоксидативен ензимски систем. Друга извонредна придобивка од редовното консумирање магдонос е тоа што помага да се намали стресот предизвикан од повреди во вашиот стомачен систем. Магдоносот директно делува против реактивните кислородни видови кои предизвикуваат оштетување на желудникот и гастроинтестиналниот тракт, особено кај луѓето со чир на желудникот и улцеративни заболувања како што е колитисот.

Го намалува ризикот од рак

Магдоносот, како и сродните билки како целерот и коријандерот, покажаа позитивни резултати со намалената активност на клетките на ракот. Освен што додава вкус на зелените сокови, италијанските сосови и медитеранските салати, флавонот апигенин кој се наоѓа во изобилство во магдоносот ја инхибира миграцијата и инвазијата на клетките на ракот и го стимулира заштитниот имунолошки одговор. Во комбинацијата на овој апигенин со други лекови против рак, магдоносот би можел да има клучна улога во лекувањето во блиска иднина, според извршените испитувања врз овој зеленчук.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | 7/7 ЕМИСИИ:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 6 часа

ИЗБОРИ 2024: Додека трае молкот за претседателските избори продолжува кампањата за парламентарните

Македонијапред 9 часа

Трошоците за живот и натаму растат, околу 350 евра само за исхрана во најкраткиот месец од годината

Гостиварпред 10 часа

Жртвата на претепување до смрт во Германија е момче од Жировница

ИЗБОРИ 2024пред 11 часа

ИЗБОРИ 2024: Во петок почнува собирањето потписи за претседател и пратеници

Гостиварпред 12 часа

Несреќа со повредени на патот Гостивар-Градец: Малолетник со „сеат“ излетал од коловоз и удрил во паркирано возило

Македонијапред 13 часа

Нов тарифник, зголемени цените на геодетските услуги

Гостиварпред 14 часа

Пронајден кокаин, две лица од гостиварско задржани во полициска станица

Македонијапред 15 часа

Конкурс за ученици за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 16 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Гостиварпред 16 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 4 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Македонијапред 1 недела

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Гостиварпред 4 недели

Иселување-Околу 200 деца од подрачје на Гостивар се отпишале од училиште по првото полугодие

Македонијапред 3 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 3 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Гостиварпред 2 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 2 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 2 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена