Поврзи се со нас

Занимливости

Зошто не чеша каснувањето од комарци?

Објавено

на

  Во светот има повеќе од 3.000 познати видови комарци, но само 80 од нив гризат луѓе, а барем една врста се храни со други комарци. Иако тие се наоѓаат на нашата листа на најнепријатни инсекти, сепак има причини и на кои може да им се восхитуваме од страна.

  Научниците ги сметаат за чудо на еволуцијата, бидејќи тие се 50 пати полесни од една капка дожд, а сепак летаат без проблеми кога врне. Од бебе до возрасен комарец тие растат за само пет дена, а делот со кој нè гризат се смета за еден од најсофистицираните делови на телото во животинското царство.

  Зошто комарците ја пијат нашата крв?

  комарац1

  Само женските комарци пијат крв, и не ја користат за храна, туку за поставување јајца. Штом женката го добие својот „крвен оброк“, таа ќе се повлече и ќе се одмори неколку дена додека нејзиното тело развива јајца и вари протеини и железо во крвта, создавајќи аминокиселини кои ги користат како основа за создавање протеини во јајцата.

  Женските комарци се сметаат за најсмртоносно животно во светот. Секоја година, тие шират маларија со своите каснувања, кои убиваат од 2.000.000 до 3.000.000 луѓе, а инфицираат уште 200 милиони или повеќе. Покрај маларијата, комарците пренесуваат и жолта треска, денга треска, вирус на Западен Нил и неколку други несакани заразни болести.

  Но, не сите видови се опасни (особено безопасни се видовите кои живеат во нашата област). Комарците се хранат со нектар од цвеќиња, и веројатно вие ќе бидете единствената личност со која женката комарец стапила во контакт.

  И, зошто комарците не ја пијат секоја крв?

  комарац2

  Ако сте една или еден од оние среќници чија крв комарците не ја пијат, тоа е поради оваа причина:

  Комарците се вешти во собирање хемикалии што ги лачат нивните човечки домаќини. Тие можат да детектираат јаглерод диоксид во нашиот здив, хемикалии во нашата пот, како и други органски супстанции што ги произведуваме. Тие се толку вешти што можат да откријат повеќе од 70 видови мириси и хемиски соединенија во нашето тело.

  Нивните рецептори можат да соберат траги на хемикалии од растојание од неколку стотици метри, и штом еднаш земат трага, комарецот го следи својот оброк – и од причина што за нас сеуште е непозната, тие претпочитаат луѓе кои носат темни бои.

  Ако се чувствувате како да сте секогаш покриени со каснувања од глава до пети, а луѓето што седат веднаш до вас имаат само една или две, тоа не е само параноја. Некои луѓе испуштаат повеќе мириси и соединенија кои се едноставно неодоливи за комарците, додека други испуштаат помалку привлечни и повеќе соединенија што ги одбиваат комарците, или кои едноставно не им се корисни.

  Ако сè уште сте една или еден од оние што ги касаат комарци, но не оставате оток и чешање, тоа значи дека сте станале имуни. Ова е вообичаено кај луѓе кои често биле каснати од комарци, а имунитетот може да исчезне по неколку години, доколку не ве каснале во тој период.

  Што се случува во нашето тело по каснувањето?

  комарац3

  Кога женски комарец го турка носот низ човечка кожа за да може да пие крв, тој исто така ја ослободува својата плунка во нашето тело. Составот на плунка им помага побрзо да пијат крв, бидејќи содржи коктел од антикоагуланси – супстанца што спречува згрутчување на крвта.

  После доволното пиење и одлетување на комарецот, оставајќи плунка во организмот, нашиот имунолошки систем почнува да реагира на оваа туѓа супстанца. Производството на разни антитела кои се врзуваат за плунката на комарецот започнува многу брзо, а хистаминот се активира за да се зголеми пропустливоста на капиларите во леукоцитите и другите протеини кои се приклучуваат на борбата против странските тела.

  Хистаминот предизвикува воспалителни реакции во нашето тело. Поради тоа, крвните садови во близина на угризот отекуваат и создаваат розова испакнатина што не чеша.

  Ако гребете, само ќе создадете уште полош ефект, бидејќи вашето тело смета дека овој потег е дополнителен напад, поради што имунолошкиот систем ќе создаде уште повеќе антитела за уништување на натрапниците. Колку повеќе гребете, толку е поголема испакнатоста на кожата, толку повеќе ќе ве чеша и ќе трае подолго.

  Како да се бориме против чешање?

  комарац4

  Еден вообичаен и докажан ефикасен начин е да залепите парче селотејп на местото каде што ве каснал комарецот и да го оставите таму неколку часа. Ова не само што ќе помогне да се отстрани дел од плунката што предизвика чешање, со што ќе се забрза времето на опоравување, туку исто така многу брзо значително ќе се намали чешањето.

  Друг начин е да поминете со roll-on дезодоранс неколку пати над местото. Чешањето треба да престане скоро веднаш. Алуминиумските соли во антиперспирантите му помагаат на телото да ги раствори течностите, со што се намалува отокот и се решава проблемот со чешањето.

  Друг едноставен и ефикасен начин е да се премачка отокот со паста направена со мешање на сода бикарбона и вода.

  Потопете парче ткаенина во топла вода. Водата треба да биде скоро „непријатно жешка“. Држете го жешкото парче ткаенина на оток една минута или две, а потоа повторно натопете ја крпата и повторете го процесот. Чешањето треба целосно да исчезне.

  Втријте влажен сапун на местото на каснување. Чешањето ќе исчезне веднаш.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Вестипред 50 минути

  Реакција по средбата Заев, Рама, Вучиќ: „Жените се многу повеќе од слуги на мажите“

  Здравје и убавинапред 1 час

  Чајот и маслото од нане нудат повеќе придобивки

  Што, како, каде?!пред 3 часа

  Монтенегро маркети со нова неделна акција со супер ниски цени

  Гостиварпред 4 часа

  Одлука за старт на постапка за концесионерство за Аква Парк во Гостивар

  Вестипред 5 часа

  Српски Телеком основа компанија во земјава

  Македонијапред 5 часа

  ССМ апелира да се реши статусот на околу 4700 наставници и стручни соработници

  Што, како, каде?!пред 6 часа

  Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра маркети

  Гостиварпред 6 часа

  Бигорски ќе го одбележи Илинден со Света литургија и Молитва за татковината

  Што, како, каде?!пред 6 часа

  50 % попуст на сите прегледи во Систина Офталмологија Тетово и Гостивар

  Гостиварпред 8 часа

  Расте бројот: 74 нови случаи на коронавирус, 7 во Гостивар

  Гостиварпред 8 часа

  Нападнат фудбалер на улица во Гостивар

  Македонијапред 9 часа

  МТСП: Стечајните работници кои ги исполнуваат условите за надомест со новиот Закон да се пријават во АВРСМ

  Музикапред 9 часа

  DJ METTO, Superhiks, Dina Jashari и Stoned Hedge вечерва на The Park Festival во Гостивар

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ: Нова месечна акција со БОНУС поени (16.07.21 – 15.08.21)

  Гостиварпред 2 недели

  Почна официјалниот дел од Галичка свадба 2021, следете го преносот во живо

  Гостиварпред 2 недели

  Претреси и апсења на дилери на дрога во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар лишена од слобода девојка кај која е најден кокаин

  Македонијапред 2 недели

  Отворен привремениот граничен премин Стрезимир – Рестилица

  Гостиварпред 2 недели

  КОНКУРС за поезија од млади автори

  Гостиварпред 1 недела

  Mаж физички нападнал вработена во Службата за брза помош во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Приведен 18 годишник од гостиварско, се сомничи за обљуба на малолетна роднина

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварец ја малтретирал неподвижната сопруга и ја оставал без лекови и храна

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварската полиција одзеде 5 патнички моторни возила заради бучавост

  Еден ден со..пред 6 дена

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Гостиварпред 4 дена

  Предлог на Таравари, угостителските објекти во Гостивар да работат плус два часа

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 3 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 6 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 6 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 10 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 12 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!