Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Зошто некои луѓе не разликуваат лева од десна страна?

Објавено

на

  Имате ли некогаш проблем со одредување на лева и десна страна? На пример кога полагате за возачка дозвола и инструкторот ви кажува да свртите лево, а вие застанувате бидејќи не можете да одредите која страна е лева.

  Доколку одговорот е да, не грижете се, не сте сами – значаен дел од популацијата има проблеми со разликување на левото од десно.

  Разликувањето лево од десно е комплексен невропсихолошки процес кој вклучува неколку повисоки невролошки функции, како што се способноста за поврзување сензорни и визуелни информации, јазичната функција и помнењето.

  Спојувањето на визуелните, јазичните и слушачките информации во комбинација со памтењето ја создава перцепцијата дали се работи за лева или десна страна.

  На пример, додека одите некаде, ако завртите лево наместо десно, тоа нема да ви остави некакви трајни последици, но погрешната страна во текот на некој хируршки зафат може да има фатални последици.

  Заради такви грешки се случувало на пациентот да му биде изваден погрешен бубрег или да му биде ампутирана погрешна нога. Можеби звучи неверојатно, но тоа е вистина.

  Докажано е дека конфузијата на лева и десна страна многу почесто се јавува кај жените, отколку кај мажите кои главно имаат подобра ориентација во просторот.

  Во истражувањето, објавено во списанието Medical Education, научниците ја истражувале способноста на студентите по медицина за правилно разликување на левата од десната страна.

  Објективната анализа покажала дека способноста на поединците да направат проценка што е лево а, што десно не била прецизна. Многу од студентите мислеле дека за тоа нема да имаат проблем, но анализите го покажуваат спротивното.

  Луѓето кои имаат постојан проблем да ги разликуваат страните, често развиваат техники кои им помагаат во одредени ситуации. На пример, некои прават латинично L со прстите. Она кое е правилно свртено, таму е левата страна.

  Автор: Џерард Гормли, општ лекар од Кралскиот Универзитет Белфаст

   

  Во соработка со Е наука

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 9 минути

  Гостивар-Пријавен напад и закана со пиштол заради долгови

  Гостиварпред 1 час

  За една недела во Гостивар 156 новозаразени со корона

  Македонијапред 3 часа

  Влез во Бугарија од четврток со задолжителен негативен ПЦР

  Вестипред 4 часа

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Македонијапред 14 часа

  Официјално: Второто полугодие ќе почне од 1 февруари

  Македонијапред 14 часа

  Да се одложи почетокот на второ полугодие-предлог на Кризниот штаб

  Македонијапред 17 часа

  Состанок на Главниот кризен штаб за почетокот на второто полугодие

  Гостиварпред 20 часа

  Гостивар со 6 нови + на корона и пријавен смртен случај

  Македонијапред 21 час

  Ковачевски со новата Влада на прием кај Пендаровски

  Гостиварпред 21 час

  Акција во Гостивар и Тетово: До 400 евра казни за пијани возачи

  Гостиварпред 22 часа

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Македонијапред 23 часа

  Ново поскапување на горивата

  Македонијапред 1 ден

  Четврта сезона на проектот „Ги запознаваме ретките болести“

  Македонијапред 6 дена

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 1 недела

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 1 недела

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Кафе бар BABY BLUE во Гостивар блеснува во нов сјај – отворање утре!

  Вестипред 5 дена

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Гостиварпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Гостивар, Бадник 2022 година

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 7 дена

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 2 недели

  „Метафора на слободата“ на Реџепи – инспирација Кејот во Гостивар да стане уметничко катче

  Гостиварпред 4 дена

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 3 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 7 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 12 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена