Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Зошто образите црвенеат по пиење алкохол?

Објавено

на

Ново научно откритие ги објаснува можните биолошки причини зошто кај луѓето се појавува црвенило на лицето од алкохол и зошто кај некои тоа е поизразено. Имено, геномот којшто предизвикува црвенило на образите, на пр. по пиење алкохол, исто така влијае на воспаленијата во телото, но и на циркулацијата. Последиците од алкохолот, од друга страна, за голем дел од луѓето, значително се ублажуваат преку ензимот наречен митохондријална алдехид дехидрогеназа (АЛДХ2). Таа го разложува алкохолот на помалку штетни компоненти во процес од повеќе чекори – прво, етанолот се претвора во соединението ацеталдехид, а потоа се разградува до ацетат. Така, овој ензим претставува своевидна заштита од штетните последици од алкохолот.

Меѓутоа, за луѓето со варијантата наречена АЛДХ2*2, тој процес не е толку едноставен. Нивниот ензим има значително намалена функција и како резултат на тоа, токсичниот ацеталдехид може да остане во нивните тела многу подолго, предизвикувајќи посериозни последици од прекумерното пиење (и полош мамурлак) и кај нив црвенилото е поизразено. Оваа варијанта е речиси отсутна кај луѓето во поголем дел на светот, освен во Источна Азија, каде што варијантата на ензимот е присутна кај околу една третина од луѓето.

Луѓето кои пијат и покрај тоа што го имаат овој генотип се изложени на зголемена опасност од рак, а исто така имаат и до 48 отсто поголема можност од срцеви заболувања, предупредуваат лекарите.

Истражувањето, чии резултати се објавени во списанието „Сајенс транслејшнал медисин“ (Science Translational Medicine), комбинира две различни истражувања спроведени на глувци со анализа на геномски податоци на „Биобанк“ за примероци од Јапонија и Велика Британија.

Останува не докрај разјаснето како сѐ ова е поврзана со АЛДХ2. За да ја открие оваа врска, истражувачите предводени од  Џозеф Ц. Ву, лекар и директор на Кардиоваскуларниот институт во Стенфорд, спроведе анализа на геномот на 29.319 случаи на луѓе со срцеви заболувања.

Откако се потврди поврзаноста меѓу варијантата АЛДХ2*2 и срцевите заболувања, научниците се задржаа кај примероци од девет засегнати лица. По еден стандарден пијалак, се забележало дека испитаниците имаат намалена функција на ендотелијалните клетки, што игра клучна улога во одредувањето на опасноста од заедничкиот тип срцева болест – коронарна артериска болест.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 5 дена

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена