fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Зошто плачењето често предизвикува главоболка?

Објавено

на

Исплачи се, ќе ти помине. Не еднаш сме ја слушнале оваа фраза. Плачењето често има терапевтско дејство и носи психичко олеснување. Но, си има и своја лоша страна. Освен црвени и потечени очи, плачењето предизвикува главоболки.

Што се случува со телото кога плачеме?

Доктор Лоренс Њуман, професорка од медицинскиот факултет на Њујоршкиот Универзитет објаснува дека, кога сме тажни, се лачат хормони на стрес како кортизол. Тие хормони активираат невротрансмитери, кои на телото му праќаат сигнал да покрене физичка реакција, која се манифестира како притисок во областа на челото. Кога плачеме мускулите на главата и вратот се грчат и стануваат напнати. Доволно за да после бран солзи, сериозно не заболи главата. А тука, секако е и психолошкиот ефект. Негативните чувства и расположение се сојузник на главоболките.

Доктор Њуман нагласува дека плачењето е ризик особено за лицата кои страдаат од мигрена, затоа што таа лесно може да се активира. Мозокот кај пациенти со мигрена е хиперсензитивен и најмалку што му треба е да биде изложен на стрес.

Ако не сакате веднаш да посегнете по лекови кога ве боли глава, можете да си помогнете на неколку природни начини: блага масажа на вратот и слепоочниците, ставање облоги или стечаг на главата, техника на длабоко дишење, туширање.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 1 недела

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!