fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Зошто понекогаш и долгиот сон не е доволен?

Објавено

на

  Британската Национална здравствена служба (НХС) откри дека секое трето лице кое страда од недостаток на сон бара причини во стресот, прекувремена работа или „предолго гледање“ во екраните од компјутери, мобилни телефони или телевизори. Но, она што навистина предизвикува замор, дури и кога на телото му го даваме потребниот одмор, би можело да биде нешто сосема друго – инерцијата на сонот.

  Што е инерција на спиењето?

  Стручњакот за сон, Натали Пеникот Колиер објаснува дека, „и кога мислиме дека не се случуваат многу работи во главата кога ја спуштаме на перница, ситуацијата е поинаква“. Човекот всушност минува низ четири фази кои сочинуваат еден циклус на спиење: будност, па лесен сон, потоа – длабок сон и тнр. РЕМ („брзо движење на очите“ – кое се одликува со зголемена активност на мозокот).

  – Корисно е да го развивате размислувањето за спиењето, од броењето часови до она што навистина е – „танц со сонот“. Циклусите на спиење траат, во просек, 90 минути и нема два исти, туку секој има различна улога… Во првиот дел од ноќта, на пр., доживуваме бавен бран на сон и нешто помалку РЕМ-сон, којшто следи дури во подоцнежната ноќ, вели Натали.

  Бидејќи секоја фаза од спиењето има различен ефект врз мозочната активност, логично е дека ако се разбудиме во погрешна фаза на спиење, мозок може да заостанува зад нашето тело. Токму тоа прави човекот да се чувствува дезориентиран и уморен. Ова се нарекува „инерција на спиењето“, што се опишува како „чувство на замор по будењето“ бидејќи сè уште сме во состојба на сон. Тоа обично трае пет до 30 минути, но може да трае и до четири часа.

  Можеме ли да ја спречиме инерцијата на спиењето?

  Според стручњаците, тоа е можно. Со утринско рутинско вежбање можно е да се одреди во колку циклуси на спиење човекот се вклопува, а и поважно – да се буди на крајот од полн циклус – што ќе го остави освежен и подготвен за новиот ден. Што се однесува до тоа како да го направиме тоа, полезен е калкулаторот за сон, кој може да ни помогне подобро да ги спознаеме нашите циклуси, но и како да ги искористиме против заморот денот.

  – Најдобар начин да се избегне инерцијата на спиење е да се одржи конзистентноста и да се сосредоточите на пет цели 90-минутни циклуси на спиење. Почнете да одбројувате од мигот кога ќе треба да се разбудите и планирајте го новото време за спиење наназад, советува Натали.

  Тоа е еднакво, отприлика, на околу 7,5 часа.

  Но, исто така, битно е да се придржуваме до рутината за спиење, што значи одење в кревет и будење во исто време – без разлика дали е работен ден или викенд. Се советува и при овие потребни промени и прилагодувања на телото на новата рутина, да бидете трпеливи, бидејќи и ова, како и сѐ друго во животот, не се постигнува преку ноќ.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 7 часа

  Истражувања: Парите може да купат поквалитетен живот, но не и среќа

  Спортпред 8 часа

  Финале во Лигата на шампионите: Реал или Ливерпул, Анџелоти или Клоп?

  Македонијапред 11 часа

  ЗНМ и ССНМ бараат посебно одделение во ОЈО за заштита на новинарите

  Македонијапред 13 часа

  Внимателност заради силното невреме и можни опасни порои викендов, апел од ЦУК

  Гостиварпред 14 часа

  Генерацијата ‘68/‘72 од гимназијата во Гостивар прослави половина век од матура

  Македонијапред 15 часа

  Наталитетот зголемен во земјава, но природниот прираст и натаму негативен

  Спортпред 17 часа

  Во Леуново за првпат во Македонија ќе се одржи трка на терен со пречки „Leunovo OCR“

  Македонијапред 19 часа

  Можно е поскапување на струјата за 10% од јули

  Гостиварпред 1 ден

  Гостиварец пријавил дека бил нападнат во фабрика од колега

  Гостиварпред 1 ден

  Ковачевски: Патот Маврови Анови-Жировница е највредниот инфраструктурен зафат во општината Маврово Ростуше

  Македонијапред 1 ден

  Црвенковски: Потпишувањето Договор за пријателство со Бугарија со таква содржина беше голема грешка

  Гостиварпред 1 ден

  Врачени признанија за особен придонес во работата на ХЕС „Маврово“

  Гостиварпред 1 ден

  Пријавена кражба на автомобил паркиран на улица во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Гостиварпред 2 недели

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 2 недели

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 1 недела

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Гостиварпред 1 недела

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 2 недели

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 1 недела

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Вестипред 2 недели

  Влезниците за КК Гостивар – МЗТ Скопје пуштени во продажба, по иницијатива на поддржувачи на КК Гостивар

  Животпред 1 недела

  ИНТЕРВЈУ со Д-р Виолета Зафировска Николовска, специјалист по семејна медицина

  Гостиварпред 2 недели

  Жена физички нападнала три жени во бутик во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 недели

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 3 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 2 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена