Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Зошто празот треба да се јаде почесто?

Објавено

на

Празот е зеленчук кој често неправедно го запоставуваме, а со редовно консумирање можеме да го намалиме крвниот притисок, холестеролот, да го спасиме срцето и да го детоксицираме целиот организам.

Празот го јаделе старите Египќани и Римјани, а и денес важи за здрав и вкусен зеленчук.

Околу 100 грама варен праз содржи само околу триесет калории. Ниската енергетска вредност, богатството со хранливи материи, диетални влакна, полифеноли и сулфурни соединенија имаат благотворно влијание врз здравјето.

Бета-каротинот во нашето тело се претвора во витамин А, кој е важен за здравјето на очите, репродуктивниот систем, како и за имунитетот.

Празот е одличен извор на витамин Ц, а најмногу го има во зелените лиснати делови.

Богат е и со фруктоолигосахариди и инулин, влакна кои делуваат како пробиотици.

Исто така, во трагите може да се најдат калиум, бакар, железо, манган, кои можат да помогнат во ублажување на симптомите на предменструален синдром, а благотворно делуваат и на здравјето на тироидната жлезда.

Празот влијае и на детоксикација на организмот, намалувајќи ги воспалителните процеси, како и здравјето на срцето и крвните садови. Алицинот од празот има антибактериско и антивирусно дејство и може да го намали нивото на холестерол во крвта, како и крвниот притисок.

Конзумирањето на праз може да го продолжи чувството на ситост, како и да го намали апетитот, што е добро за луѓето кои сакаат да ослабат или едноставно да се грижат за исхраната.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 25 минути

Православен празник во спомен на Светиот апостол Матеј

Занимливостипред 12 часа

Расположението се менува и под влијание на боите

Гостиварпред 15 часа

Матевска: Ние сме единствена земја во светот каде пензионерите протестираат, не се издржува!

Македонијапред 17 часа

Од 1.500 до 3.000 денари месечно државна помош за пензионерите со ниски пензии

Македонијапред 17 часа

Антикризни мерки: За ученици по 20/30 евра месечно, за студенти ваучер за превоз…

Македонијапред 19 часа

МВР трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, објавени фотографија и опис

Македонијапред 20 часа

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 21 час

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 22 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена