Поврзи се со нас

Вести

Pse fara e lulediellit duhet të hahet rregullisht?

Објавено

на

Luledielli është burim i pasur i materieve ushqyese dhe është shumë i mirë për shëndetin tonë. Kjo farë përmban numër të madh të acideve, vitaminave dhe mineraleve, të cilat i ndihmojnë organizmit tonë.

Luledielli më së shpeshti kultivohet për shkak të vajit që e përdorim çdo ditë për t’i përgatitur ushqimet, dhe për këtë shfrytëzohen farat e lulediellit.

Ato munden të bahen të papërpunuara ose të pjekura, si meze.

Këta janë përfitimet e farës:

Janë të pasura me materie ushqyese 

Farat e lulediellit janë burim i mirë i vitaminave, veçanërisht vitaminave të grupit B, vitaminat C dhe E. Ato përmbajnë pjesë të madhe të mineraleve esenciale siç janë fosfori, magneziumi, mangani, zinku dhe hekuri. Të gjitha së bashku, e veçanërisht ato, ndihmojnë në mirëmbajtjen e kockave, indeve dhe organeve vitale dhe më së shumti ndihmojnë në procesin e shërimit.

I ndihmojnë zemrës 

Farat e lulediellit përmbajnë një përqindje të lartë të acidit linoleik,  e cila ndihmon të zvogëlohen yndyrnat. Fara përmban edhe acid oleinik, e cila mund t’i zvogëlojë trigliceridet, që janë shkak për probleme të zemrës.

Ndihmojnë te njerëzit me diabet 

Njerëzit me diabet nuk munden të prodhojnë mjaftueshëm insulin për të marrë glukozë në qelizat e tyre. Rezultati është zmadhimi i nivelit të sheqerit në gjak dhe dëmtimin e enëve të gjakut dhe organeve vitale. Farat e lulediellit Jo vetëm që kanë indeks të ulët glikemik, por përmbajnë edhe acid klorogjenik, e cila e kontrollon nivelin e sheqerit në gjak.

 

Fara e lulediellit na i ruan eshtrat 

Përskaj kalciumit, eshtrave u duhet bakër dhe magnezium. Këto minerale gjenden edhe në farën e lulediellit. Farat e lulediellit janë të pasura me magnez, që është garancioni më i mirë se eshtrat e juaja do të jenë të shëndosha. Parandalon ngërçe në muskujt, është e pasur me bakër, i cili siguron fleksibilitet në eshtra dhe nyje. Përdorimi i rregullt i farës gjithashtu mund të parandalojë edhe artritin.

Ato e përshpejtojnë shërimin e plagëve 

Disa hulumtime kanë vërtetuar se luledielli mund të ndihmoj në shërimin e plagëve. Acidi linoleik në farë ndihmon që të përshpejtohet shërimi i plagëve.

Na i ruajnë lëkurën dhe flokët 

Këto fara do të ndihmojnë që flokët tuaja dhe thonjët të shndërrisin. Vitamina E, me të cilën janë të pasura, është ilaçi më i mirë kundër plakjes dhe mjeti më i mirë për rikuperimin e lëkurës. Vitamina E parandalon paraqitjen e akneve dhe disa sëmundje tjera të lëkurës, ato janë të shkëlqyeshme për piling të fytyrës, e mund të përdoren edhe për pastrimin e gjithë trupit.

Për shkak të përmbajtjes acidit linoleik yndyror esencial, vitamina E dhe proteina, konsumimi i rregullt i farës e hidraton lëkurën e dehidratuar dhe mund të ndihmojë gjatë ekzemës. Trupi përdor bakër për prodhimin e e melaninës, e cila i jep lëkurës ngjyrë të bukur dhe të shëndoshë, kurse bakri u ndihmon proceseve metabolike të organizmit duke u ndihmuar qelizave të prodhojnë energji.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Спортпред 10 часа

КК Гостивар не дозволи изненадување по вторпат, надигран Чаир 86-68

Македонијапред 10 часа

Чадиковски повторно избран за претседател на ЗНМ

Гостиварпред 14 часа

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 14 часа

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 15 часа

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 18 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 19 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 21 час

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 22 часа

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 1 ден

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 2 дена

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 2 дена

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 7 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 3 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 3 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена