Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Зошто сончогледовото семе треба да се јаде редовно?

Објавено

на

Сончогледот е богат извор на хранливи материи и е многу добар за нашето здравје. Ова семе содржи голем број на киселини, витамини и минерали, кои што му помагаат на нашиот организам.

Сончогледот најчесто се одгледува поради маслото што го користиме секој ден за да подготвуваме оброци, и за тоа се користат семките од сончоглед.

Тие можат да се јадат сурови или печени, како закуски.

Ова се придобивките од семето:

Богати се со хранливи материи

Семките од сончоглед се добар извор на витамини, особено витамини од групата Б, витамини Ц и Е. Тие содржат голем дел од есенцијални минерали како што се фосфор, магнезиум, манган, цинк и железо. Сите заедно, а особено тие, помагаат во одржувањето на коските, ткивата и виталните органи и најмногу помагаат во процесот на лекување.

Помагаат на срцето

Семките од сончоглед содржат висок процент на линолеинска киселина, што помага да се намали холестеролот. Семето содржи и олеинска киселина, која може да ги намали триглицеридите, причина за срцеви проблеми.

Помагаат кај луѓето со дијабет

Луѓето со дијабетес не можат да произведат доволно инсулин за да внесат глукоза во нивните клетки. Резултатот е зголемување на нивото на шеќер во крвта и оштетување на крвните садови и виталните органи. Семките од сончоглед не само што имаат низок гликемиски индекс, туку содржат и хлорогена киселина, која го контролира нивото на шеќер во крвта.

Сончогледот ни ги чува коските

Покрај калциумот, на коските им треба бакар и магнезиум. Овие минерали се наоѓаат и во семето од сончоглед. Семките од сончоглед се богати со магнезиум, што е најдобра гаранција дека вашите коски ќе бидат здрави. Спречува грчеви во мускулите, богато е со бакар, кој обезбедува флексибилност на коските и зглобовите. Редовната употреба на семе исто така може да спречи артритис.

Тие го забрзуваат заздравувањето на раните

Некои истражувања имаат покажано дека сончогледот може да помогне во заздравувањето на раните. Линолеинската киселина во семето помага да се забрза процесот на заздравување на раните.

Ни ги чуваат кожата и косата

Овие семиња ќе помогнат вашата коса и ноктите да блеснат. Витаминот Е, со кој се богати, е најдобриот лек против стареење и најдоброто средство за обновување на кожата. Витаминот Е спречува појава на акни и некои други кожни болести, тие се одлични за пилинг на лицето, а може да се користат и за чистење на целото тело.

Поради поволната содржина на есенцијална линолеинска масна киселина, витамин Е и протеини, редовното внесување семе ја навлажнува дехидрираната кожа и може да помогне при егзема. Телото користи бакар за производство на меланин, кој и дава на кожата убава и здрава боја, а бакарот им помага на метаболичките процеси на организмот помагајќи им на клетките да произведат енергија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 46 минути

Армијата одбележува 30 години постоење

Вестипред 1 час

Портокалово ниво на опасност, денеска и утре тропски температури

Македонијапред 12 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 15 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 15 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 17 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 19 часа

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 19 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 20 часа

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 21 час

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Гостиварпред 22 часа

Нарушен јавен ред и мир ноќеска пред локал во Гостивар

Локални избори 2022пред 23 часа

Интервјуа со кандидатите за градоначалник на Маврово и Ростуше на Gostivarpress.mk

Гостиварпред 23 часа

Таравари: За излез од неизлезот – Техничка влада!

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена