fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Зошто треба да јадете рукола? Особено оние кои имаат проблеми со видот…

Објавено

на

Прво што паѓа на памет кога ќе се спомне руколата е нејзиниот горчлив вкус. Навистина не може да ја јаде секој, но заради многуте бенефити врз здравјето, треба да се потрудиме да ја внесеме во нашето мени на исхрана. Се` е до навиките кои ги создаваме.

Руколата е богата со витамини и минерали, има високи хранливи, диететски и лековити својства. Таа е богат извор на калциум, магнезиум, железо, калиум, фосфор, витамин А, витамин К, витамин С, фолна и пантотенска киселина. Претставува витинска енегретска бомба за организмот. Содржи големи количества бетакаротен, лутеин и зеаксантин, кои се исклучително важни за очите и видот.  Покрај тоа што содржи бројни хранливи состојки, руколата содржи и различни биолошки активни состојки, чии антиоксидативни својства имаат позитивен ефект врз здравјето на човекот и го намалуваат ризикот од многу заболувања.

Салати од рукола можат да се направат во најразлични варијанти. Одлично оди во комбинација со краставици, морков и лукче. Друга комбинација се прави со домат и кромид. Може да се додаде и во зелка салата. За оние кои го сакаат горкиот и јак ароматизиран вкус, може да си направат чиста салата од рукола и да ја искомбинираат и со некој прелив.

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!