Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Зошто треба да вклучите ленено семе во секојдневната исхрана?

Објавено

на

Дали некогаш сте погледнале пакување гранола или некој рецепт што содржат ленено семе и сте се прашале што е тоа? Додека чиа семето е попопуларно и се користи дури и како пудинг, лененото семе е занемарена намирница на која треба да почнете да обрнувате внимание. Особено кога ќе сфатите на кои се начини овие мали семчиња може да имаат големи позитивни ефекти на телото.

Од подобрување на дигестијата до намалување на ризикот од болести, бројни се начините на кои консумирањето ленено семе може позитивно да влијае на вашето долгорочно здравје.

ИЗВОР НА ВЛАКНА

Ако барате едноставен начин да го зголемите внесот на влакна, вклучувањето на ленено семе во вашата исхрана е одлично решение. Една лажица ленено семе има речиси три грама влакна, што е еднакво на 11% од дневниот препорачан внес.

Според Американското здружение за срце, потребно е да се внесува 25 до 30 грама влакна дневно. Исхраната со малку влакна не само што лошо влијае на вашата борба со килограмите, туку може да предизвика дигестивни проблеми и дури и да го зголеми ризикот од развој на хронични болести.

Додавањето ленено семе во вашиот појадок е одличен начин за почеток. Семето од лен може да го измешате со овесни снегулки, да ставите гранола, да го измешате во јогурт или да го ставите во вашето смуди.

ОМЕГА-3 МАСНИ КИСЕЛИНИ

Лененото семе е богато со алфа-линолеинска киселина (АЛА), вид на есенцијални масни киселини што телото не може да ја произведе. Единствениот начин на кој можете да ја добиете е преку храна, а лененото семе е полно со оваа киселина.

Конусмирањето омега-3 масни киселини докажано е дека го намалува воспалението во телото, што може да помогне да се спречи развојот на хронични болести. ALA е поврзана конкретно со намалување на ризикот од развој на срцеви заболувања како што е срцев удар, како и со намалување на високиот крвен притисок.

ПОМАГА ПРИ ВАРЕЊЕ НА ХРАНАТА

Лененото семе популарно се нарекува и природен лаксатив, кој може да помогне во процесот на варење. Студија објавена во списанието Nutrition&Metabolism покажала дека лененото семе (кога се додава во пакувана храна) ги намалува симптомите на запек, како и гликемиското и липидното ниво кај лицата со дијабетес тип 2.

ТЕЛЕСНА ТЕЖИНА

Одржувањето здрава телесна тежина е важно за одржување на вашето тело здраво на долг рок, така што вклучувањето на ленено семе во вашата исхрана може да биде клучно за одржување на здрава тежина. Исто така, влакната во семето од лен може да ви помогнат подолго да се чувствувате сити.

Во соработка со Е Наука

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 8 минути

Студ и ветер во новата работна недела

Занимливостипред 11 часа

Трите основни особини на психопатите

Македонијапред 12 часа

Од јануари граѓаните можат да отворат денарска сметка за основни функции

Гостиварпред 15 часа

Со шише го удриле во глава, 18 годишник од Гостивар пријавил напад во локал

Вестипред 21 час

Ги запознаваме ретките болести: Поточки-Лупски синдром/Potocki-Lupski syndrome

Македонијапред 22 часа

Пазарна во јануари не утврдила прекршувања кај трговците во однос на маржата

Деца Родителипред 23 часа

Родителите понекогаш несвесно создаваат анксиозност кај децата

Гостиварпред 1 ден

Гостиварка нападнала прилепчанка рано наутро во Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Гостивар-Поднесени две кривични врзани со семејно насилство

Гостиварпред 2 дена

Панихида за македонскиот визионер Гоце Делчев во Бигорски

Македонијапред 2 дена

На ГП Деве Баир приведени бугарски државјани, се обиделе да нападнат полицаец

Спортпред 2 дена

КК Гостивар денеска на гости кај ТФТ Скопје

Македонијапред 2 дена

Слаби снежни врнежи во Маврово, Попова Шапка, Крива Паланка

Занимливостипред 2 недели

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Македонијапред 1 недела

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 2 недели

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 2 недели

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 7 дена

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 4 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 4 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 1 недела

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 6 дена

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 7 дена

Горивата со повисоки цени од полноќ

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена