fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Зошто да изберете црн, наместо бел леб?

Објавено

на

Црниот леб, од 100% пченица, од цело зрно, содржи здрави јаглено хидрати, кои се варат побавно и даваат чувство на заситеност.

Голем број на студии, покажале дека јаглените хидрати во житариците од цело зрно, можат да го намалат ризикот од кардиоваскуларни проблеми, дијабетис од тип 2, висок крвен притисок, рак на дебелото црево, мозочен удар и дебелеење.

Најдобро е да јадете по три порции житарици, од цело зрно, дневно, но само една порција дневно, може да го намали ризикот од хронични болести.

Долг живот

Истражувачите од Медицинскиот факултет на Харвард, ја откриле врската, помеѓу исхраната со богати житарици, од цело зрно и ризикот од смртта.

Испитале повеќе од 100.000 луѓе и откриле дека житариците од цело зрно, го намалуваат вкупниот ризик од предвремена смрт за пет отсто, а ризикот за смрт, како последица на каридиоваскуларни болести, за девет отсто.

Подобро расположение

Според списанието Psychology Today, јаглените хидрати го покачуваат нивото на невротрансмитерите серотонини, одговорни за доброто расположение во мозокот, што ја намалува желбата за јадење на нездрава храна, како што се слатките. Предноста е двојна, ќе го намалите нивото на стрес и напнатост, значително.

Витка линија

Влакната се шират за да го пополнат желудникот, што значи дека побрзо ќе се заситите и ќе внесете малку калории по оброк. А, бидејќи во прашање се сложени јаглени хидрати, пченицата од цело зрно, се вари побавно, со тоа што ве остава сити, долго после јадењето. Освен тоа, влакната спречуваат нагло скокање и паѓање на шеќерот во крвта, во текот на денот, така да нема да посегнете по чоколадо, во текот на попладнето за да внесете потребна доза на шеќер.

Добро варење

Јаглените хидрати од житариците, од полно зрно го чуваат дигестивниот систем и овозможуваат редовно елеминирање на непотребните материи.

Според тоа, една неодамнешна студија, издадена во магазинот „Nutrition Research“, покажува дека 92% на возрасните луѓе во САД, не внесуваат доволно влакна од пченица секој ден. Внесувањето на житарици од цело зрно, може да биде од пресудно значење, за консумирање на препорачената доза од 28 грама влака, секој ден, што ја спречува констипацијата.

Убава кожа и коса

Иако никој не би рекол дека убавината почнува од лебот, вистина е дека лебот од цело зрно житарици, содржи многу витамини Б и протеини, што можат да го намалат бројот на годините, на вашата кожа и коса.

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Гостиварпред 4 недели

Гостиварка го пријавила партнерот за напад и обљуба

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!