Поврзи се со нас

Мисла за денес..

Зошто велиме „Му паднала секирата во мед“?

Кога на некој ќе му се посреќи, обично велиме дека му паднала секирата во медот. Сепак, кое е потеклото и значењето на оваа изрека?

За разлика од денешните одгледувачи на пчели, пчеларите од минатото не знаеле за кошници и питоми пчели, туку шетале низ шумите во потрега по рој диви пчели и нивните гнезда полни со мед.

Тоа не било лесно, бидејќи пчелите наоѓале засолниште за себе и за медот во шуплини на врвовите од дрвјата.

Собирачите на мед морале доста да се измачат качувајќи се по стеблата и удирајќи со врвот од секирата за да пронајдат шуплина под кората.

Кога ловецот на мед ќе наишол на засолниште, неговата секира лесно ја пробивала кората од дрвото и веднаш тонела во мед, што се сметало за голема среќа, па така настанала фразата „Му падна секирата во мед“.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!