Поврзи се со нас

Вести

Зошто животот на село е поубав?

Објавено

на

  Во годините пред пандемијата на Ковид-19, сѐ повеќе луѓе претпочитаа да живеат во град. Ги напуштаа селата, купуваа станови, па дури тогаш ја сфатија разликата меѓу урбаниот и руралниот живот.

  А, разликите се очигледни… Животот во градот често значи повисоки плати, поголем избор на стоки и услуги, повеќе можности за образование, забава и подобра медицинска нега. Сѐ ова, сепак, сега е сѐ подостапно и во селата, па сѐ повеќе луѓе сфаќаат дека сакаат да живеат на село…

  Следат 10 од предностите кои ги нуди животот на село.

  1. Селанецот диши свеж воздух секој ден. Нема мирис на гас од автомобили, преполни канти за отпадоци итн.

  2. Во селата се живее тивок и мирен живот. Градот е секогаш бучен, патиштата се пренатрупани со сообраќаен метеж, а тука е и индустриската бучава, зградите, побројните бучни соседи и угостителските објекти.

  3. На село се јаде чиста, свежа и здрава храна. Додека во градот сѐ е купено од продавница, селскиот живот нуди неверојатна можност да одгледувате своја храна.

  4. Се трошат помалку пари. На село, трошоците за живот се несомнено помали – цените на стоките се пониски, а и потребите на човекот се поскромни.

  5. Никогаш не сте сами. Многу луѓе во градот се опкружени со луѓе на само 10 метри оддалеченост, но се чувствуваат сами – има малку комуникација меѓу соседите, а пријателите се „презафатени“… Во селото, секое утро ги поздравувате соседите.

  6. Секоја дејност во животот насело бара физички активности, како што се обработувањето земја, сеење семе, сечење и собирање дрва в шума, за зимата или помошта за соседот.

  7. Прекрасното ноќно небо е само Ваше. Со осветлувањето на градовите, во градот може да се видат само светлата од куќите, семафорите, автомобилите и уличните светилки, коишто, некако, „ги засенуваат“ ѕвездите на небото.

  8. Не се грижите за модата. Животот во градот донекаде „нѐ принудува“ да носиме модерна и нова облека… Во селата се живее поедноставно, но и послободно – колку што сакате.

  9. Секогаш има празно место за паркирање до домот. Ова, честопати, особено тешко се постигнува во градот.

  10. Луѓето во селата се побезбедни. Скоро и да нема начин, на пр. да се фати коронавирус преку разговор со соседот, бидејќи тоа обично се одвива преку оградата во дворот. А, луѓето што живеат во град, воопшто, се поранливи на болести и поради „седечкиот“ живот, брзата храна и многу други фактори.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 1 час

  Трета доза антиковид вакцина до сега примиле 10.386 граѓани

  Гостиварпред 6 часа

  Тројца повредени во судир на автомобили кои ги возеле малолетник и 18 годишник

  Гостиварпред 7 часа

  Владиката г.Јосиф чиноначалствуваше на света литургија во новоизградена црква во Загреб

  Гостиварпред 8 часа

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Локални избори 2021пред 9 часа

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Занимливостипред 9 часа

  Од најмалите до најголемитe – факти кои докажуваат колку се фасцинантни животните

  Вестипред 20 часа

  КК Гостивар го „нагости“ Работнички со +26 поени разлика

  Гостиварпред 21 час

  Позитивни на коронавирус 11% од тестираните во Македонија, Гостивар има 3 нови случаи

  Локални избори 2021пред 24 часа

  Ахмети: На Гостивар му треба достоен лидер, не сме далеку од победа

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Локални избори 2021пред 1 ден

  ДИК ги соопшти конечните резултати, во вториот круг ќе се гласа во 44 општини

  Гостиварпред 1 ден

  Гостиварската полиција вчеравечер приведе две лица

  Спортпред 1 ден

  КК Гостивар денеска од 18 часот ќе го нагости Работнички

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 6 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 5 дена

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Гостиварпред 2 дена

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар приведена млада жена заради агресија и закани кон сопругот

  Музикапред 2 недели

  Скоро два века по смртта на Бетовен, вештачката интелигенција ја заврши неговата недовршена симфонија

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!