Поврзи се со нас

Гостивар

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Објавено

на

Група родители на ученици во ОУ „Гоце Делчев“ во Гостивар се обратија до нашата редакција да го споделат со јавноста своето барање за воведување на целодневна настава во училиштето, нешто што велат дека им е крајно неопходно, разочарани поради тоа што никој не одговара на нивните барања, ниту пак има најава дека нешто ќе се преземе во иднина, оставајќи ги и родителите и децата да се снаоѓаат кој како може, бараат надлежните да им излезат во пресрет.

Се работи за група од стотина родители на деца од прво, второ и трето одделение, на кои поради секојдневните работни обврски целодневната настава им е реална потреба, нагласувајќи дека во случајов најмногу страдаат децата.

Во продолжение писмото на родителите:

„Ние како родители инсистираме да се воведе целодневна настава во училиштето со што ќе се подобри квалитетот на образовниот процес и учениците ќе бидат целосно посветени на совладување на наставните содржини преку дополнителните активности по завршувањето на часовите, а со тоа ќе се постигне побрзо меѓусебно запознавање и социјализирање. Во градинката моментално има две школски групи со капацитет од 30 деца во група, а потребите се многу поголеми. Поради тоа се соочуваме со проблем. Пред точно една година поднесовме барање до Сектор за образование на Општина Гостивар и до ООУ Гоце Делчев, и усно ги запознавме со нашата потреба, но за жал после една година ние не добивме никаков одговор од двете страни. И оваа година уредно и навремено поднесовме барања, одговор уште нема. Бидејќи напредокот и благосостојбата на децата секогаш треба да бидат на прво место се надеваме дека нашите барања овој пат ќе бидат сериозно разгледани. Во име на групата родители – Слаѓана Котеска.“

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 1 недела

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена