Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Здравје и убавина

Се` за Западно-нилска треска, болест предизвикана од вирус што го пренесуваат комарците

West Nile вирусот (WNV) е арбовирус кој припаѓа на родот флавивирус (антигенски комплекс на Јапонскиот енцефалит). Откриен е во 1937 година во Уганда, а неговото кружење во живиот свет е дoкументирано речиси на сите континенти во Африка, Америка, Азија, Австралија, ...

Прочитај повеќе »

Лимонот е моќен сојузник во секој дом – Еве 3 начини да го користите мудро

Кога правите лимонада, во никој случај немој да ја фрлајте кората од лимонот затоа што сепак може да извлечете многу придобивки од неа. Поради есенцијалните масла кои изобилуваат во кората, силниот и освежувачки мирис е моќен сојузник во секој дом. ...

Прочитај повеќе »

Измислена е вакцина против алергија на мачки – не ја прима човекот, туку животното

Голем дел од луѓето развиваат алергија на мачки и поради тоа, и покрај желбата да ги чуваат како домашно милениче, не смеат. Добрата вест за сите нив доаѓа од Швајцарија. Швајцарски научници откриле вакцина против алергија на мачки. Ја нарекле ...

Прочитај повеќе »

Заборавете на белиот шеќер – природата ви дарува нешто благо, а здраво

За сите љубители на благото, еве една корисна информација. Дали сте слушнале за Стевија? Листот од билката Stevia се користел пред стотици години како засладувач во храната на индијанските племиња Гуарани од Парагвај, Боливија и Бразил. Сортата Stevia rebaudiana, позната и ...

Прочитај повеќе »

Што значат соништата според науката?

Во едно истражување од 2004 година, научниците успеале да откријат од кој дел од мозокот потекнуваат соништата. Синдромот „Charcot-Wilbrand“ претставува ретка состојба каде пациентот ја губи способноста да сонува. Иако, синдромот често е придружен со многу потешки симптоми, кај една пациентка се ...

Прочитај повеќе »

За „пивскиот стомак“ не е виновно пивото…

Создавање на таканаречен „пивски стомак“ е всушност последица од внесување на премногу калории и намалено трошење на истите, поради неактивен начин на живот. Чаша пиво содржи околу 150 калории, што не е многу, но ако на тоа се додадат храната ...

Прочитај повеќе »

Кој вид на мед за кои болести и состојби се препорачува?

Најчестото прашање кое го поставуваат купувачите на мед е „Кој вид на мед е најдобар?“ Не постои одговор на ова прашање. Било кој вид на природен мед е добар, а секој од нив поседува уникатни особини кои делуваат против одредени ...

Прочитај повеќе »

Не тргнувајте на одмор без несесер со лекови

Иако, кога станува збор за долгоочекуваните десетина дена одмор, сакаме да мислиме само на убавите нешта, забавата, пливањето, прошетките, сепак на пат треба да тргнеме подготвени и за непријатните работи. Може да се случи: настинка, повреда, каснување од инсекти и ...

Прочитај повеќе »

Еве зошто пивскиот квасец се нарекува божји лек

Само една лажица дневно пивски квасец, делува многу благотворно врз нервите, кожата, имунолошкиот систем…Со право, уште во 16 век го нарекувале„божји лек“. Благодарение на протеините кои ги има најмногу во неговиот состав и кои се слични на протеините кои потекнуваат ...

Прочитај повеќе »

Печен цитрон, јадете го наутро и килограмите ќе се истопат

Цитронот е навистина моќно оружје, кога станува збор за слабеењето. Изобилува со нарингенин, флавоноид којшто го стимулира црниот дроб да ги троши и исфрла мастите од организмот. Има ефект на забрзување на метаболизмот и со тоа помага и во исфрлањето ...

Прочитај повеќе »