Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Живот

Разговор со Тони Ефремоски, директор на Средно економско училиште во Гостивар

„Ги подготвуваме учениците да бидат конкурентни на пазарот на труд и да ги совладаат идните предизвици“ – Утре стартува првото пријавување за упис на полуматурантите во средно.  Кои струки и профили ги нуди економското училиште? Ефремоски: Со новото реформирано техничко ...

Прочитај повеќе »

Народна банка организираше турнир во чест на Дејан Ристоски

Вчера во Спортскиот центар Јане Сандански во Скопје, под покровителство на Синдикалната организација на НБРСМ се одржа меморијален турнир во мал фудбал, во чест на гостиварецот Дејан Ристоски, кој трагично настрада во сообраќајната несреќа кај Ласкарци. „Дејан беше прекрасен пријател, ...

Прочитај повеќе »

Интервју со Моника Гаврилоска – „Жените спортисти се исправени пред многу предизвици врзани со родовата еднаквост“

Меѓународниот ден на жената, 8-ми Март го искористивме како повод за интервју со гостиварката Моника Гаврилоска, жена спортист со успешно заокружена спортска кариера, борец за родова еднаквост и актуелен генерален секретар на Македонската кошаркарска федерација. Како кошаркарка зад себе имате ...

Прочитај повеќе »

По светски терк: ФК Генч Калемлер на подготовки во Анталија

Второлигашот од Гостивар, екипата на Фудбалскиот клуб Генч Калемлер максимално се подготвува за почетокот на вториот дел од првенството. После првиот дел од подготовките кои ги одработија во Гостивар, вториот дел од припремниот период екипата од Долна Бањица го остварува ...

Прочитај повеќе »

Израелски научници најавуваат лек за целосно лекување на ракот

Еден тим на израелски научници под водство на Д-р. Илана Морада, би можел да биде близу пронаоѓање лек за целосно лекување на ракот, со тоа што како што велат, терапијата треба да е кратка, ефтина и ефикасна, без контраиндикации или ...

Прочитај повеќе »

Благодарница за „Gostivarpress.mk“ за придонесот и афирмација на кошарката во Гостивар

„Во знак на соработка и несебичен придонес за афирмација на кошарката во Гостивар“. Стои на благодарницата, која на вчерашниот настан организиран од КК Гостивар, свечено беше доделена на порталот Gostivarpress.mk од Кошаркарскиот клуб Гостивар. КК ГОСТИВАР, Ви благодариме!

Прочитај повеќе »

Компанијата „ПРОГРЕС 98“ прослави 30 години постоење

Тридецениската успешна бизнис приказна, компанијата „ПРОГРЕС 98“ од Гостивар ја прослави со пригодна свеченост и доделување на благодарници и пригодни подароци на свои вработени, партнери и гости. „ПРОГРЕС 98“ заедно со своите вработени оваа година гордо го прославува својот 30 годишен ...

Прочитај повеќе »

Интервју со Никодин Велјаноски, потпретседател на Македонското Физиотерапевтско Здружение

„Зафатени со обврски, луѓето не одржуваат психо-физичка кондиција!“   Во пресрет на Светскиот ден на физиотерапевтите, 8-ми Септември, направивме интервју со гостиварецот  Никодин Велјаноски, спец.физиотерапевт, потпретседател на Македонското физиотерапевтско здружение. Во јавноста последниот период актуелно е барањето на физиотерапевтите за ...

Прочитај повеќе »

Интервју со Раиф Раифи, претседател на фудбалскиот клуб Генч Калемлер

ФК Генч Калемлер од Долна Бањица е клубот за кој многу се зборува во изминатиов период, но во јавноста нема доволно информации за овој млад и амбициозен фудбалски клуб. Во сезоната што претстои ќе се натпреварува во Втората Македонска фудбалска ...

Прочитај повеќе »