Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Писма

ПИСМА: На несовесноста и нема крај – Искршени патокази и ѓубре на Шар Планина

Планираните и вљубениците во природата секојдневно се среќаваат со неубави глетки кои зад себе ги оставаа несовесните граѓани, без грам почит кон природата. Викендов се забележани искршени патокази и расфрлан отпад на Шар Планина, место  Кучи Баба и Бриставец (Бориславец). ...

Прочитај повеќе »

ПИСМА: Уринирање во градскиот парк во Гостивар среде бел ден и ѓубре по улица

Од читатели на Gostivarpress.mk пристигнаа неколку фотографии од градот кои укажуваат на несовесно и срамно однесување. Читателка ни испрати фотографија на маж кој уринира во градскиот парк, за која нагласи дека е направена вчера околу 14 часот, кога наоколку во ...

Прочитај повеќе »

ПИСМА: Палење ѓубре, чад и смрдеа на градскиот пазар во Гостивар

Читател на Gostivarpress.mk ни испрати фотографија од палење на ѓубре на градскиот пазар во Гостивар. „Оваа појава е присутна скоро секојдневно особено после пазарниот ден, вторник, кога се собира целиот смет и се чисти со палење. Зарем е ова дозволивo ...

Прочитај повеќе »

ПИСМА: Читатели реагираат на неконтролирано палење на огнови во Гостивар

Читатели на Gostivarpress.mk во неколку наврати ни пишуваат за неконтролирано палење на огнови на јавни површини низ градот и околината. Во последната реакција гостиварец ни испрати фотографија од пожар кој настанал од запален отпад, близу железничката станица. Огнот се проширил ...

Прочитај повеќе »

ПИСМА: Читателка од Зубовце потресена од грозоморен чин на убиство на нејзиното куче

Милена Димитрова Герасимоска од селото Зубовце испрати порака до Gostivarpress.mk преку која сака јавно да ја изрази својата згрозеност, потресеност и страв од убиството на куче, кое таа со семејството го чувале како свој миленик девет години. Читателката нагласува дека ...

Прочитај повеќе »

ПИСМА: Нечиста вода и фекалии по улица близу училиштето во Циглана

Читател на Gostivarpress.mk од населбата Циглана ни испрати реакција за проблем со кој се соочуваат, како што рече два месеци. „Се работи за пукната цевка од канализација, поради која насекаде течат фекалии, нечистотија и се шири неподнослива смрдеа. Ова е ...

Прочитај повеќе »

ПИСМА: Кучиња скитници се собираат навечер кај гостиварската болница (видео)

Читател на Gostivarpress.mk, кој сака да остане анонимен, ни се обрати со порака во која алармира на голем број кучиња скитници кои се собираат во вечерните часови во кругот кај општата болница во Гостивар. Читателот ни испрати и видео.

Прочитај повеќе »

ПИСМА: Граѓани од ул „29 Ноември“ бараат обнова на канализацијата и нов асфалт

Читателот на Gostivarpress.mk Берат Ахмети, во име на повеќе граѓани кои живеат на улицата „29 Ноември“ испрати порака со барања до локалната самоуправа и до градоначалникот Таравари, за решавање на неколку проблеми со кои се соочуваат. „Ние граѓаните на оваа ...

Прочитај повеќе »

ПИСМА: Реакција од населба Бањешница – ѓубрето стои четири недели

Читателката на Gostivarpress.mk, Илинка Матеска Максимоска која живее во гостиварската населба Бањешница ни испрати реакција во која стои дека, заедно со други граѓани од тој дел се револтирани, затоа што отпадот не е подигнат од пред куќите четири недели наназад. ...

Прочитај повеќе »

ПИСМА: Глутници бездомни кучиња сеат страв во делот кај автобуската станица

Во рубриката Писма пренесуваме реакција на нашиот читател Димитрија Миленкоски за опасноста од голем број кучиња скитници кои се собираат во околината на автобуската станица во Гостивар: „Вие сте ни последна надеж. Ситуацијата кај автобуската станица и околните маала е ...

Прочитај повеќе »