Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Интервју

Симптоми и лекување на катаракта – Разговор со Д-р Илир Османи, офталмохирург во Систина Офталмологија

Што е катаракта (перде), кои се симптомите на оваа болест, начини на лекување и кои се новитетите во нејзиниот третман. За да ги добиеме одговорите на сите овие прашања за катарактата, разговаравме со Д-р Илир Османи, офталмохирург во Систина Офталмологија ...

Прочитај повеќе »

„Дијабет тип 2 може да се излекува“ Интервју со Др. Александар Митов

„До пред неколку години, тврдењето дека дијабетот е реверзибилен, дека може да се излекува, не му доликуваше на еден лекар. Денес, ако лекарот не знае дека ова тврдење е точно – значи дека тој не чита најнови научни студии и ...

Прочитај повеќе »

Разговор со Тони Ефремоски, директор на Средно економско училиште во Гостивар

„Ги подготвуваме учениците да бидат конкурентни на пазарот на труд и да ги совладаат идните предизвици“ – Утре стартува првото пријавување за упис на полуматурантите во средно.  Кои струки и профили ги нуди економското училиште? Ефремоски: Со новото реформирано техничко ...

Прочитај повеќе »

Интервју со Моника Гаврилоска – „Жените спортисти се исправени пред многу предизвици врзани со родовата еднаквост“

Меѓународниот ден на жената, 8-ми Март го искористивме како повод за интервју со гостиварката Моника Гаврилоска, жена спортист со успешно заокружена спортска кариера, борец за родова еднаквост и актуелен генерален секретар на Македонската кошаркарска федерација. Како кошаркарка зад себе имате ...

Прочитај повеќе »

Интервју со Никодин Велјаноски, потпретседател на Македонското Физиотерапевтско Здружение

„Зафатени со обврски, луѓето не одржуваат психо-физичка кондиција!“   Во пресрет на Светскиот ден на физиотерапевтите, 8-ми Септември, направивме интервју со гостиварецот  Никодин Велјаноски, спец.физиотерапевт, потпретседател на Македонското физиотерапевтско здружение. Во јавноста последниот период актуелно е барањето на физиотерапевтите за ...

Прочитај повеќе »

Интервју со Раиф Раифи, претседател на фудбалскиот клуб Генч Калемлер

ФК Генч Калемлер од Долна Бањица е клубот за кој многу се зборува во изминатиов период, но во јавноста нема доволно информации за овој млад и амбициозен фудбалски клуб. Во сезоната што претстои ќе се натпреварува во Втората Македонска фудбалска ...

Прочитај повеќе »

Интервју со Менсур Јакупи – Тренер на ФК Гостивар

Доаѓа од новата генерација на фудбалски тренери со УЕФА Про лиценца во македонскиот фудбал. Беше селектор на младинските селекции до 17 и 19 години. Последните неколку години е на клуата на гостиварскиот второлигаш ФК Гостивар, каде бележи добри резултати. Во ...

Прочитај повеќе »

Интервју со Бајрамали Саити тим менаџер на КК Гостивар

„Ни претстои макотрпна работа за да ги постигнеме целите“ Традиционално пред почеток на секоја кошаркарска полусезона Gostivarpress.mk разговара со претставници на гостиварскиот клуб. На местото тим менаџер е нешто помалку од 15 дена. Но доволно за овој период да се ...

Прочитај повеќе »

Разговор со Луан Зенки, директор на Центар за култура АСНОМ во Гостивар

Ланската година заокружена со околу 150 настани и неколку значајни зафати Во годината што измина, Центарот за култура во Гостивар беше средиште на многу настани од различни области на културното живеење. Имавте свои проекти, но и доста гости кои донесоа ...

Прочитај повеќе »

Разговор со прим. д-р Војислав Огњаноски, епидемиолог

Секс без заштита, честа промена на партнери, користење на исти игли и шприцеви – ризик за добивање ХИВ/СИДА По повод Светскиот ден за борба против ХИВ/СИДА, 1-ви декември на оваа тема разговаравме со прим. д-р Војислав Огњаноски, епидемиолог во гостиварскиот ...

Прочитај повеќе »