Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Магазин

Храна со која ќе го нокаутирате заморот

За секојдневието што го живееме, малку е да се каже дека е динамично. Повеќе прилега ако го опишеме како заморно. Речиси постојано сме растргнати на милион страни со еден куп обврски и во трка со времето, едноставно не доаѓа ред ...

Прочитај повеќе »

Седум трикови за поголема мотивација

Одложувањето на обврските од денес за утре, може да доведе до натрупување на недовршени задачи, кои потоа не оптоваруваат и ни создаваат чувство дека никогаш нема да можеме да се справиме со нив. За пронаоѓање на мотивација која ќе ни ...

Прочитај повеќе »

Еден поинаков десерт – Чоколадни кнедли

Велат дека слатките се неизбежен дел од трпезата, бидејќи е тешко да им се одолее. Веруваме дека сте вкусиле најразлични десерти, а ние денес ви предлагме да пробате нешто сосема поинакво, интересно, со впечатлив вкус – чоколадни кнедли. Состојки за ...

Прочитај повеќе »

Палео диета: Како живееле пештерските луѓе и што јаделе?

Сигурно сте пробале или можеби само сте слушнале за таканаречената палео диета – начин на исхрана каков што имале нашите далечни предци од палеолитот, односно старо камено време. Многу фитнес гуруа и други застапници на разни диети за слабеење, тврдат ...

Прочитај повеќе »

Нешто НАЈ за имунитет – Ќе бидете здрави како дрен

Есента е најголем тест за имунитетот. Вирусите и настинките речиси и да не заобиколуваат никого. Но, доколку добро го подготвите организмот, ако му дадете доволно витамини и го зајакнете, тогаш нема да имате проблеми со здравјето. Дури и ако ве ...

Прочитај повеќе »

Држете се подалеку од оваа храна и ќе немате целулит

За целулитот, не постои универзално решение. Меѓутоа, губењето на вишокот на мастите од организмот, а и исфрлување на шеќерот, нездравите мрснотии и солта, можат да ви помогнат повеќе отколку што мислите. Овие намирници треба да ги избегнувате: Преработено месо и ...

Прочитај повеќе »

Во кој дел од денот е најдобро да пиете кафе?

Кафето е еден од најпопуларните пијалаци, ширум светот, а обично се пие во утринските часови. Многу од вработените луѓе го користат кофеинот за побрзо да се расонат. Но, научниците велат дека од консумирањето на кафе наутро, може да имаме повеќе ...

Прочитај повеќе »

Често користениот аналгетик може да предизвика сериозни срцеви проблеми

Генерално лекарите препишуваат аспирин после настанат срцев или мозочен удар поради разредување на крвта и намалување на шансите за повторен удар. Некои целосно здрави луѓе исто така го пијат со цел да го намалат ризикот од болести, а во меѓувреме ...

Прочитај повеќе »

Да ја облажите душата пробајте го „Рум Пунч“ колачот

Ова е рецепт за карибски колач со вкус каков што никогаш не се пробале до сега. Особено ќе им се допадне на обожавателите на слатки. Состојки: 250 гр путер 6 јајца 300 гр шеќер 200 гр брашно Една кесичка прашок ...

Прочитај повеќе »

Не мора да пиете лекови: Притиснете ги вистинските точки и главоболката ќе престане

Кога имате главоболка, а немате таблети при рака ви се чини дека нема спас. Меѓутоа, постојат научни начини како да се ослободите од главоболката. Ќе ви ги покажеме техниките кои ќе ви помогнат да го решите овој проблем, брзо и ...

Прочитај повеќе »