Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Магазин

Што се` има на дланките на децата? Една докторка ѕирна под микроскоп

Дали некогаш сте се запрашале што се` се наоѓа на дланките на вашите деца? Но, не само она што го гледате, туку и она што не се гледа со голо око? Една докторка ќе ви го даде одговорот на тоа ...

Прочитај повеќе »

Се нарекува ЗДРАВЕЦ со право – билка која помага против несоница, крварење, афти…

Поборниците на алтернатината медицина знаат да кажат „природата лечи се“. Во природата навистина може да се најдат многу лековити билки и растенија, кои помагаат во ублажување или отстранување на здравствени тегоби. Едно од нив е здравецот (Geranium macrorrhizum). Од оваа ...

Прочитај повеќе »

Што да јадете за да го намалите холестеролот во крвта?

Покачените вредности на маснотии во крвта, особено холестеролот е честа мака на современиот човек. За тоа придонесуваат лошите навики во исхраната, стресното секојдневие, физичката неактивност. Но, имајќи во предвид дека холестеролот може да предизвика сериозни последици по здравјето, треба да ...

Прочитај повеќе »

Јагликата е вистинска ризница на здравје – делува против кашлица, несоница, мигрена, костобол…

Јагликата, латински Primula veris е недоволно позната и искористена, но многу корисна билка, за чии лекотиви својства вреди да се информирате и да почнете да ја употребувате. Јагликата е еден од првите весници на пролетта. При берење важно е да ...

Прочитај повеќе »

Сите бои во едно јадење – пробајте корејски палачинки со зеленчук

Овој рецепт особено ќе ги воодушеви љубителите на зеленчукот и оние кои сакаат да ги имаат сите бои во едно јадење. Корејските палачинки се подготвуваат лесно, превкусни се и многу убаво изгледаат кога ги сервирате во чинија. Состојки: 3 листа ...

Прочитај повеќе »

Запознајте го најдобриот пријател на вашиот желудник – суперлековита билка

Оние кои се соочуваат со тегоби во желудникот, подуеност и киселини, својот спас може да го најдат во растението морач, латински Foeniculum vulgare, меѓу народот познато како дива миродија или коморач. Од оваа билка се користат сите делови, корен, листови, ...

Прочитај повеќе »

Лек за прочистување и подмладување – Сок од зелена пченица

Зелениот дел од пченицата е совршен извор на витамини и минерали неопходни за организмот. Младата пченица содржи преку 100 елементи кои благотворно дејствуваат врз организмот, меѓу кои и калиум, железо, калциум, магнезиум, витамини А, Б, Ц, Е, хлорофил и многу ...

Прочитај повеќе »

Моќна четворка за пролетно ЧИСТЕЊЕ на организмот!

Природата дава повеќе начини за елиминирање на токсините од организмот. При изборот на овошје и зеленчук, со кои ќе го направите пролетното чистење на сите системи во телото, треба да бидете внимателни. Одбирајте такви кои имаат јака природна боја и ...

Прочитај повеќе »

Што прават бебињата во првите 70 минути од животот?

Еве некои клучни настани во текот на првиот час и 10 минути од животот на новороденчето. Минута 0: Бебињата плачат јако, интензивно. Тоа им помага да ги разбудат белите дробови. Минута 2: По сето тоа плачење, бебињата поминуваат помалку од ...

Прочитај повеќе »

Дали млечните производи со ниска масленост се поздрави?

Луѓето кои козумираат млечни производи со полна масленост имаат помал индекс на телесна маса и понизок холестерол, се наведува во новата ирска студија. Но, што е со оние кои конзумираат лајт производи? Научниците од Универзитетот во Даблин го испитале влијанието ...

Прочитај повеќе »