Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Култура

Во Гостивар промовирана стихозбирката „Алтани и други“ од Александар Михајловиќ

Пред љубителите на пишаниот збор, вчеравечер во Гостивар беше промовирана стихозбирката ,,Алтани и други“ од гостиварецот Александар Михајловиќ. Се работи за дебитантска книга на авторот која содржи 45 песни, а е издадена со поддршка на Министерството за култура, како дел ...

Прочитај повеќе »

Музичките теми од Џемс Бонд, Пиратите од Карибите, Мирисот на жената, на концерт во Гостивар

Во гостиварскиот Центар за култура АСНОМ во четврток навечер, концерт ќе одржи гудачкиот квартет на виолинистката Пламенка Трајковска. Концертот носи наслов Музика и филм. Пред гостиварци ќе бидат изведени познати музички теми од популарни филмски остварувања како Пиратите од Карибите, ...

Прочитај повеќе »

Вечерва почнува Парк Фестивал во Гостивар – два викенда забава со познати музички имиња

Со настап на MC Kresha и Lyrical Son вечерва (26 јули) во 20 часот се отвора првото издание на Парк Фестивал во Гостивар. Овој и следниот викенд, во рамки на фестивалот ќе настапат популарни домашни и странски музички имиња од ...

Прочитај повеќе »

Излезе од печат првата стихозбирка на гостиварецот Александар Михајловиќ

Деновиве од печат излезе првата книга поезија од гостиварецот Александар Михајловиќ, под наслов  ,,Алтани и други“. Стихозбирката содржи 45 песни, низ кои се проткаени различни теми и мотиви: љубов, секојдневие, природа… Книгата е издадена со поддршка на Министерството за култура, ...

Прочитај повеќе »

Мултиетнички концерт со млади изведувачи на градскиот плоштад во Гостивар

Под мотото „Новите ѕвезди доаѓаат“ вчеравечер на градскиот плоштад во Гостивар се одржа мултиетнички концерт, на кој настапија десетина млади гостиварци. „Целта е да се промовираат младите музички таленти, да се даде поддршка на нивната работа и труд, а истовремено ...

Прочитај повеќе »

Викендов Галичка свадба – Галичник ја продолжува традицијата

Престојниот викенд во Галичник ќе се одржи традиционалната културно-туристичка манифестација Галичка свадба. Настанот секоја година собира огромен број на посетители и туристи во живописниот Галичник, а Њујорк Тајмс и Нешнл Џиографик го прогласија за најтрадиционален свадбен фестивал во Европа. Младенци ...

Прочитај повеќе »

Промовирана првата книга на младата гостиварка Анастасија Лефкоска

Деветнаесет годишната Анастасија Лефкоска од Гостивар дебитира пред читателската публика со новелата под наслов „Сe’ она што никогаш не можев да ти го кажам“. Книгата излезе од печат неодамна, а денес беше промовирана во Гостивар, во просториите на Центарот за ...

Прочитај повеќе »

Првиот роденден на Клубот на млади поети од Гостивар одбележан со промоција на збирка

Годишнината од формирањето, Клубот на млади поети од Гостивар ја прослави на пригодна манифестација со промоција на заедничка поетска збирка, музичка програма, доделување на благодарници и читање стихови. „Многу сум среќна што стигнавме до овде и успеавме да ги оствариме ...

Прочитај повеќе »

Пред гостиварци промовирана стихозбирката „Бесконечноста до тронот“

Осумнаесетгодишната гостиварка Емилија Србиноска вчеравечер во Центарот за култура „АСНОМ“ во Гостивар, ја промовираше својата прва збирка поезија со наслов „Бесконечноста до тронот“. Меѓу кориците на книгата се сместени дваесет песни. „Издавањето на поетска збирка беше мојот сон и многу ...

Прочитај повеќе »

Ликовната колонија во Гостивар заокружена со заедничка изложба

Гостивар пет дена беше домаќин на четириесетина уметници од земјава и странство (Шпанија, Германија, Косово, Албанија, Бугарија, Турција, Монголија, Северна Кореа, Англија, Пакистан, Унгарија)кои се инспирираа и твореа во рамки на традиционалната Меѓународна ликовна колонија, настан што организира  Здружение за ...

Прочитај повеќе »