Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Деца Родители

Како самите си ги претвораме децата во материјалисти

Едно ново истражување од Универзитетот во Мисури и Универзитетот во Илиноис, Чикаго открива дека родителите кои користат материјални средства како дел од нивните родителски техники им создаваат потешкотии на децата подоцна во животот. „Нашето истражување сугерира дека децата кои добиваат ...

Прочитај повеќе »

Правило 3-6-9-12 за да ги заштитите децата од влијанието од мобилни, интернет, видео-игри…

На сите родители веќе им е јасно дека смарт телефоните, таблетите, лап топите и компјутерите имаат големо влијание врз однесувањето и равојот на децата и дека прекумерното користење си носи свои последици. Во ера во која технологијата е човековиот придружник ...

Прочитај повеќе »

Зошто e важно децата да имаат хоби?

Детското хоби се рефлектира на однесувањето, размислувањето и стекнувањето на навики, па препорачливо е и вие како родители да се вклучите заедно со децата и да пронајдете некоја корисна активност. Што децата навистина ги интересира? Тешко е да се најде ...

Прочитај повеќе »

Според овие правила Евреите ги воспитуваат своите деца

Најдобар систем на воспитување на деца е довербата, така мислат Евреите. Ви ги претставуваме златните правила и методи , како Евреите од мали деца прават големи луѓе. Ова се нивните клучни правила за воспитување: Наградете ја самостојноста Просечните родители се ...

Прочитај повеќе »

Едноставни родителски совети на познатиот руски психолог Лабковски

Познатиот руски психолог тврди дека несреќни родители не може да одгледаат среќно дете. Како вие му се обраќате на детето во детството, така тоа ќе ви се обраќа вам во староста. Рускиот психолог Михаил Лабковски е познат по многу едноставни ...

Прочитај повеќе »

Во девет во кревет – за здрави и среќни деца

Во денешно време не е чудно доколку малите деца се сеуште будни непосредно пред полноќ. Всушност, тоа е навистина честа појава.  Сепак, колку и да звучи лесно, воведувањето на правилен и постојан ред за спиење на децата, сепак не е ...

Прочитај повеќе »

Наставникот да биде инспирација за учениците

Покрај тоа што како наставник ќе бидете креативен и посветен, треба да бидете инспиративен и да им помогнете на учениците на кои им предавате преку ваш личен пример да ја откријат, прифатат и јакнат нивната креативна страна.  1 Модел за ...

Прочитај повеќе »

Паника меѓу лекарите: Гледањето во екран остава последици кај најмладите

Оваа сцена може да се види се почесто, особено за време на патувањата. Француските педијатри и психолози, пак, покренаа предупредување и рекоа дека поставувањето на мали, предучилишни деца пред екраните претставува закана за нивното ментално здравје. Лекарите кои секојдневно работат ...

Прочитај повеќе »

Што прават бебињата во првите 70 минути од животот?

Еве некои клучни настани во текот на првиот час и 10 минути од животот на новороденчето. Минута 0: Бебињата плачат јако, интензивно. Тоа им помага да ги разбудат белите дробови. Минута 2: По сето тоа плачење, бебињата поминуваат помалку од ...

Прочитај повеќе »