Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Рецепти

Полнети тиквици на поинаков начин – супер рецепт за тие што постат и за вегетаријанци

Класичниот рецепт на полнети тиквици го знаеме сите: со мелено месо и ориз. Но, овој убав зеленчук може да се подготви полнет и на поинаков начин, а да биде подеднакво вкусен и примамлив. Рецептот особено добро ќе им дојде на ...

Прочитај повеќе »

Пилешки крилца во „гангам стил“ по рецепт на Џејми Оливер

Големиот кулинарски мајстор Џејми Оливер е секогаш оригинален во своите рецепти, а за неговата креативност едноставно треба да се измисли друг збор. Ако сакате да вкусите нешто ново и сте љубител на лутите зачини, подгответе пилешки крилца за кои Џејми ...

Прочитај повеќе »

Брза какао торта, лапни-голтни

Нејзиното височество „торта“ може да биде подготвена на едноставен и лесен начин, а сепак да си го зачува престолот во светот на десертите. Ова е еден токму таков рецепт за торта, со минимално потребни состојки, брз и лесен, а вкусен ...

Прочитај повеќе »

Што треба да се знае за црвеното месо?

Црвеното месо тешко може да го исфрлите од домашното мени. И покрај преголемото количество на масти, црвеното месо е полно со протеини, цинк и витамин Б12. Како и секоја храна има свои позитивни и негативни страни, но негативните се многу ...

Прочитај повеќе »

Рецепт што ќе ве воодушеви: Кралска ролат пита со маслинки

Кога се питите во прашање, никогаш не е доста од нови рецепти. Некои ја сакаат класиката, но повеќето бараат нешто ново и трагаат по авантура во кујната. Ова е рецепт за пита со маслинки, кој сигурно нема да ве остави ...

Прочитај повеќе »

Африкански специјалитет „ШАКШУКА“ – шарен танц во устата

Ова јадење е традиционално во африканските земји. На тамошниот јазик значи „мешавина“ или „тресење“. Во слободен превод – ќе ве стресе од единствен шарен неодолив вкус. состојки: -половина главица кромид -едно чешне лук -по една зелена и црвена пиперка -600-700 ...

Прочитај повеќе »

Норвешки сос – свежа кулинарска идеја за сите сладокусци

Овој сос е еден од најпопуларните празнични сосови во оваа скандинавска земја. Се служи како прилог кон главно јадење, најчесто ладно месо или сиров зеленчук. Приготвувањето е едноставно и трае 30-тина минути. СОСТОЈКИ (4 порции) ● 2.5 дл масло ● 1 ...

Прочитај повеќе »

Пирошките на баба – Меки внатре, крцкави од надвор

Старинските рецепти обично се многу едноставни и за нивна подготовка не се потребни многу намирници. Ова е еден токму таков рецепт, кој го споделуваат повозрасните домаќиники од своите тефтерчиња со рецепти. Ќе уживате во секој залак. Состојки: 3 јајца 450 ...

Прочитај повеќе »

Сите ќе бараат репете – Сочна пита со фета сирење

Ова е еден од специјалитетите, кои се идеални за појадок или вечера. Питата со фета сирење и јогурт е толку сочна и се топи во уста, што сите ќе бараат парче плус. Подготовката не бара многу време и којзнае какви ...

Прочитај повеќе »

Пилешко на аргетински начин со пченка – за дијабетичари

Ви пренесуваме еден одличен рецепт за дијабетичари – пилешко на аргентински начин со пченка. За подготовка на ова јадење потребно ви е: -1 пиле, исецкано на парчиња -бибер по вкус -1 лажица маслиново масло -2 чешиња лук, здробени -2 патлиџани ...

Прочитај повеќе »