Поврзи се со нас

Спорт

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Објавено

на

Гостивар, 9 декември 2023 – Во премиерниот натпревар од Првата македонска фудбалска лига која се игра викендов, екипата на ФК Гостивар успеа да слави против Македонија Ѓорче Петров со минимални 1-0. Натпреварот беше дел од 18. коло, а победата беше остварена со гол на Ланре Кехинде во 89. минута, од пенал. Пред домашна публика, на Градскиот стадион во Гостивар, тимот успеа да ги освои важни три бодови по заслужена победа.

Првото полувреме беше карактеризирано со голема борба на средината на теренот, со обиди од двете страни да дојдат до гол. Кехинде имаше изгледна шанса во 11. минута, но голманот на Македонија ЃП, Христијан Стевковски, со извонредни интервенции го задржа резултатот на 0-0.

Второто полувреме продолжи со интензивен фудбал, каде гостиварци доминираа и креираа повеќе шанси. Натпреварот заврши со голема драма, кога Јаник беше исклучен поради фаул во шестнаесетникот на гостите, а потоа следуваа спорни моменти со барање на пенали за двете екипи. На крајот, по еден напад од десната страна бекот на гостиварци Дервиши беше соборен во казнетиот простор по што судијата не се двоумеше да покаже на белата точка, Кехинде со прецизен шут ги осигура три бода за ФК Гостивар.

Со оваа победа, ФК Гостивар се искачува на петтата позиција на табелата со вкупно 24 бода, додека Македонија ЃП останува на деветтата позиција со 18 бода. Екипите сега ќе се подготвуваат за зимската пауза пред продолжувањето на пролетниот дел од лигата.

Уживајте во фото репортажата:

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 7 часа

Рекордно ниска површина под мраз на морето околу Антарктикот

Гостиварпред 8 часа

Расправија за паркинг во Гостивар завршила со напад

ИЗБОРИ 2024пред 9 часа

ДИК ги усвои Кодексот и Упатството за набљудување на претседателските и парламентарните избори

Гостиварпред 10 часа

„Врие“ од револт кај граѓаните од Бањица: Под шатори ќе спиеме на нивите, ја бараме ветената средба со Владата

Гостиварпред 11 часа

Петрова во Гостивар на средба со сметководители и посета на Управата за имотно правни работи

ИЗБОРИ 2024пред 12 часа

Утре почнува јавниот увид во Избирачкиот список

Видео емисиипред 13 часа

Фејзи и Ѓурчиновска: Поголема поддршка, обуки и информираност за руралните жени!

Вестипред 14 часа

Одржан молебен на гробот на Св. Кирил во Рим

Македонијапред 16 часа

Македонските граѓани може да патуваат со лични карти за Босна и Херцеговина

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена