Поврзи се со нас

Спорт

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Објавено

на

Екипите на КК Гостивар и Работнички синоќа пред полу-празни трибини во Спортската сала Младост го одиграа дерби натпреварот од 11. коло во кое убедливо славеше гостинот од Скопје со резултат 65-86.

Гостиварци беа рамноправен противник само во воведните минути односно до 11-11, потоа Работнички ја презеде предноста, која ја задржа до крајот на натпреварот. Имаа домаќините неколку периоди кога беа во можност и резултатски да се доближат до противникот, но се тоа завршуваше избрзано и неорганизирано.

Рикиќ со 23 поени и 14 скока беше најдобар поединец кај победничкиот тим, кај Гостивар по 15 поени запишаа Џонс и Вилијамс.

Актерите на теренот прикажаа атрактивен натпревар, со доста атрактивни потези и на двата обрачи, но не и ефективен, посебно не, за екипата на КК Гостивар која го запиша седмиот пораз сезонава и со скор од 7 порази и 4 победи, „виси“ на 8. позиција, со еден бод предност пред Кожув кој е во црвената зона на испаѓање.

Несвојствена позиција на која КК Гостивар никогаш не се нашол од кога се врати во Првата лига, ако се земе предвид дека токму после ова 11. коло се одредуваат двојките за Кошаркарскиот КУП, гостиварци го избраа најтешкиот можен пат во натпреварувањето, кое во историјата двапати го имаат освоено.

Алармот во КК Гостивар трепка со години наназад, но „бело-сините“ секогаш изнаоѓале начин како да се надминат препреките и продолжи традицијата која веќе 7 децении е дел од Гостивар. Актуелната состојба на табелата и досегашните резултати во првиот дел од сеозната нималку не наликуваат на она што го заслужува Гостивар како кошаркарски центар во земјава, на потег е раководството на КК Гостивар кое има доволно време во вториот дел од сезоната да изнајде начин и да го врати КК Гостивар во помирни води.

Во следното коло КК Гостивар му гостува на КК Пелистер во Битола.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 2 часа

Рекордно ниска површина под мраз на морето околу Антарктикот

Гостиварпред 3 часа

Расправија за паркинг во Гостивар завршила со напад

ИЗБОРИ 2024пред 4 часа

ДИК ги усвои Кодексот и Упатството за набљудување на претседателските и парламентарните избори

Гостиварпред 5 часа

„Врие“ од револт кај граѓаните од Бањица: Под шатори ќе спиеме на нивите, ја бараме ветената средба со Владата

Гостиварпред 6 часа

Петрова во Гостивар на средба со сметководители и посета на Управата за имотно правни работи

ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Утре почнува јавниот увид во Избирачкиот список

Видео емисиипред 8 часа

Фејзи и Ѓурчиновска: Поголема поддршка, обуки и информираност за руралните жени!

Вестипред 9 часа

Одржан молебен на гробот на Св. Кирил во Рим

Македонијапред 11 часа

Македонските граѓани може да патуваат со лични карти за Босна и Херцеговина

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена