Поврзи се со нас

Деца Родители

Дете интроверт: Бидете свесни дека сте родител на мал креативец!

Објавено

на

  Од рана возраст, родителите можат да препознаат дали нивното дете е „лидер“, лесно се спријателува, дали е екстровертно и бучно или помалку забележливо, повлечено или интровертно. Дали има причина за паника ако сфатите дека имате дете дома кое може потешко да оствари контакт со своите врсници, избегнува бучни друштва и сака да поминува време во своите четири sида?

  За интровертноста, како една од основните димензии на личноста, која лесно може да се препознае, може да се зборува само кога го унапредува менталниот развој и кога детето има растечки увид во сопствените мисли и емоции. Иако некои сметаат дека интровертното и повлеченото дете се исти, психологијата како наука строго ги раздвојува овие два концепта.

  Интровертното дете има поголема потреба од тивок агол, сака да чита, пишува, слика, моделира и да се занимава со слични активности кои генерално не вклучуваат други деца. Но, тоа не значи дека интровертното дете е повлечено во исто време, туку само дека не сака да се ‘покажува’, а секогаш ќе најде пријатели.

  Интровертното дете има поголема веројатност да има свој свет на имагинација, имагинарни пријатели, миленичиња. Понатаму, таквите деца на училиште поретко креваат раце и не се истакнуваат, дури и кога го знаат одговорот, што, се разбира, може да резултира со послаб успех.

  Интровертите често се креативни, љубопитни, иновативни и длабоки мислители кои имаат неверојатни мисли. Сакаат да слушаат многу и да зборуваат малку. Но, кога зборуваат, веројатно ќе слушнете нешто многу значајно и логично од нив, бидејќи тие поминале многу време анализирајќи и размислувајќи.

  При едукација на интроверт, пред се треба да се избегне етикетирање „како различна личност“ и „поттикнување“ да биде она што не е, но нека знае дека неговата тишина, повлекување и интровертност не се лоши.

  Треба да се знае дека интровертноста не е поттик за ментални нарушувања или болести. Тешкотии од секаква природа може да се појават само ако го натерате вашето дете да биде нешто што тој не е секојдневно. Прифаќањето на неговата интровертност ќе му помогне да ги открие сопствените сили и самореализација.

  Интровертите немаат многу пријатели, но односите што ги одржуваат се квалитетни, и тие се грижливи и сочувствителни во своите пријателства. Исто така, бидејќи се фокусирани на активностите што ги интересираат, честопати се успешни во работните места што ги работат. Ако ги откриете афинитетите на вашето дете, поддржете го во тоа бидејќи ќе му помогнете да ја зајакне неговата самодоверба.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 1 час

  Филипче: Од утре почнува вакцинацијата со трета доза против ковид-19

  Здравје и убавинапред 4 часа

  Чај од лешник – истакнат во народната медицина, еве за што помага

  Македонијапред 6 часа

  Недела неработен ден, наверојатно по завршување на изборите

  Гостиварпред 6 часа

  19 казни за брзи возачи на подрачјето на Гостивар

  Занимливостипред 19 часа

  Во САД се планира изградба на пустинска еко-футуристичка метропола – ТЕЛОСА

  Гостиварпред 20 часа

  „Гостивар, семеен град“- работилница на Форумот на жени на ДУИ

  Гостиварпред 20 часа

  Во возило што го управувал гостиварец пронајдени мигранти од Сомалија, Сирија и Пакистан

  Гостиварпред 21 час

  Партиите во Гостивар се обврзаа дека ќе го слушаат гласот на младите

  Гостиварпред 22 часа

  Ковид извештај:17 починати во последно деноноќие, пријавени и 3 смртни случаи од претходно

  Гостиварпред 24 часа

  Младински форум на ДУИ во Гостивар постави фотографии со кучиња во малиот парк

  Македонијапред 1 ден

  78% од новите случаи и 80% од хоспитализираните со ковид се невакцинирани-анализа на МЗ

  Гостиварпред 1 ден

  Делегација на Сојузот на турски општини во посета на Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Апсења во Гостивар, 4 млади завршиле во станица

  Македонијапред 2 недели

  МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

  Гостиварпред 2 недели

  Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

  Гостиварпред 2 недели

  Починатото лице на 23 години од Гостивар немало хронични болести и не било вакцинирано против ковид

  Гостиварпред 1 недела

  Бојкот на наставата по турски јазик во гимназијата во Гостивар: „Затворањето на паралелката е дискриминација“

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Во Маврово Ростуше поднесени 2 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварец ја нападнал сопругата додека биле на гости кај роднини

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар лишен од слобода угостител во чиј локал имало гости без сертификат за вакцина

  Гостиварпред 2 недели

  Дискусија во Гостивар: Пандемијата ги погоди угостителите, занаетчиите, бизнисите…

  Локални избори 2021пред 2 недели

  СДСМ и ВМРО ДПМНЕ без кандидати за градоначалник во Гостивар, Матески и Димовски носители на листите

  Гостиварпред 2 недели

  Модуларната болница во Гостивар привремено ќе се затвори

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварско-Две лица приведени за кражба, физички напад поради недоразбирање во сообраќај

  Гостиварпред 4 дена

  Гостиварец се нафрлил врз сопругата, во нападот учествувале и неговите сестри и мајка

  Гостиварпред 1 недела

  Физички напад во казино во Гостивар, приведени 2 лица

  Спортпред 4 недели

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 4 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 4 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 5 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 7 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 8 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!