Поврзи се со нас

Гостивар

Починатото лице на 23 години од Гостивар немало хронични болести и не било вакцинирано против ковид

Објавено

на

Минатата недела во извештајот на Министерството за здравство како починати беа евидентирани пациенти од Гостивар на 23 и 37 годишна возраст. Со оглед дека се работи за млади граѓани, се обративме до институциите за повеќе детали во врска со овие случаи. Според информациите кои ги добивме од Институтот за јавно здравје, двете лица биле пријавени со град на живеење Гостивар, не биле вакцинирани против ковид, а починале во болнички услови. 37 годишното лице имало кардиоваскуларно заболување, додека кај 23 годишното не биле пријавени хронични заболувања.

Раководителот на инфективно д-р Ратко Наумоски рече дека во Гостивар немале смртни случаи на таа возраст. Пациентите најверојатно починале во некоја од болниците во Скопје.

23 годишниот пациент е најмладо лице регистрирано како починато од Гостивар во ковид извештаите на Министерството за здравство. Според официјалната статистика, од почетокот на пандемијата на подрачјето имало вкупно 357 случаи со смртни последици.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 6 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 12 часа

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 13 часа

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 1 ден

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 1 ден

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 1 ден

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Македонијапред 2 дена

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Македонијапред 2 дена

Регион на Гостивар со 24 новозаразени со коронавирус, во земјава 739

Вестипред 2 дена

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Македонијапред 2 дена

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 2 дена

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 дена

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 2 недели

Конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар, доделени 45 од вкупно 70 стана

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 5 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 6 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 4 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 5 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Personi 23 vjeçar që ka ndërruar jetë nga Gostivari nuk ka pasur sëmundje kronike dhe nuk ka qenë i vaksinuar kundër kovidit

Објавено

на

Javën e kaluar në raportin e Ministrisë së shëndetësisë si të vdekur kanë qenë të evidentuar pacientë nga Gostivari në moshën 23 dhe 37 vjeçare. Duke marrë parasysh se bëhet fjalë për qytetarë të rinj, u drejtuam deri tek institucionet për më shumë detaje në lidhje me këto raste. Sipas informacioneve që i fituam nga Instituti për shëndet publik, dy personat kanë qenë të paraqitur me qytet të banimit Gostivar, nuk kanë qenë të vaksinuar kundër kovidit, kurse kanë ndërruar jetë në kushte spitalore. Personi 37 vjeçar ka pasur sëmundje kardiovaskulare, përderisa te 23 vjeçari nuk kanë qenë të paraqitura sëmundje kronike.

Udhëheqësi i repartit infektiv dr. Ratko Naumoski tha se në Gostivar nuk kanë pasur raste vdekjeje në atë moshë. Pacientët me siguri kanë ndërruar jetë në ndonjë nga spitalet në Shkup.

Pacienti 23 vjeçar është personi më i ri i regjistruar si i vdekur nga Gostivari në kovid raportet e Ministrisë së shëndetësisë. Sipas statistikave zyrtare, nga fillimi i pandemisë në zonën ka pasur gjithësej 357 raste me pasoja vdekjeprurëse.

Популарно изминативе 100 дена