Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Архива на авторот: ГП

Лимонот е моќен сојузник во секој дом – Еве 3 начини да го користите мудро

Кога правите лимонада, во никој случај немој да ја фрлајте кората од лимонот затоа што сепак може да извлечете многу придобивки од неа. Поради есенцијалните масла кои изобилуваат во кората, силниот и освежувачки мирис е моќен сојузник во секој дом. ...

Прочитај повеќе »

Дали самобендисаноста ја поттикнува креативноста?

Генерално, самобендисаноста се смета за негативна особина и бројни истражувања покажале дека оние кои се чувствуваат самобендисано помалку им помогнат на останатите, помалку се извинуваат, бараат посебни привилегии, често кршат правила, се однесуваат себично кон нивните романтични партнери и носат неетички одлуки. ...

Прочитај повеќе »

ФК Гостивар против Шкендија во 1/16 финалето од Купот на Македонија

Денеска беа извлечени двојките за 1/16 финалето во Купот на Македонија. Финалистите од последното финале, Академија Пандев и Македонија ЃП ќе одмараат на стартот. Екипиата на ФК Гостивар ќе се сретне со тетовска Шкендија. Вардар му гостува на тимот на ...

Прочитај повеќе »

НП Маврово до собирачите: Успешна берба на боровинки и почитувајте ги правилата!

Јавната Установа „Национален парк Маврово“ информира дека отпочна сезоната на берба на боровинки, и на собирачите им препорача плодовите да ги собираат согласно правилата и прописите утврдени со закон и од страна на управата на паркот. „Секој регистриран и сертифициран ...

Прочитај повеќе »

Berlinettа – Италијанска убавица со 965 коњски сили

Италјанската компанија Puritalia го претстави својот супер автомобил Berlinettа, која на патиштата ќе се појави од есен. Berlinetta е хибрид во кој V8 и електромоторот комбинирано развиваат 965 KS, што го прави најмоќен италјански хибриден автомобил, посилен и од LaFerrari ...

Прочитај повеќе »

Уште еден оштетен автомобил од заталкан куршум во Гостивар

Вчера околу 13 часот, четириесет и седумгодишниот гостиварец А.А, пријавил дека помеѓу 5 и 6 август од 20 до 12 часот, заталкан куршум му го оштетил покривот од неговото патничко моторно возило „Фолксфаген Голф“ паркирано на улица „Боге Велјановски“ во ...

Прочитај повеќе »

10 Староегипетски знаења кои и денес се практикуваат во медицината

Древен Египет најмногу е познат по своите пирамиди, хиероглифи и мумии. Богатата култура која траела преку 3000 години, зад себе оставила многу траги кои даваат увид на таа цивилизација. Благодарение на документи и натписи, како и многу прекрасни слики, знаеме ...

Прочитај повеќе »

Гостиварецот Висар Муслиу потпиша за унгарски МОЛ Фехервар

Македонскиот репрезентативец Висар Муслиу е нов член на унгарскиот фудбалски клуб МОЛ Фехервар. Дваесет и четири годишниот гостиварец ги договори сите детали со унгарскиот вицепрвак и во текот на вчерашниот ден беше промовиран како екстра засилување за клубот од Секешфехервар. ...

Прочитај повеќе »

До 1 август ископани се 17.850.000 биткоини, остануваат уште 15% од вкупната залиха

Крипто светот е „потресен“ од веста дека до крајот на јули годинава, повеќе од 85 проценти од залихата на најголемата криптовалута Биткоин, се веќе ископани. До крајот на јули ископани се 17.850.000 биткоини, што е 85% од максималните 21.000.000 биткоини ...

Прочитај повеќе »