Поврзи се со нас

Гостивар

„Стоп на насилството врз жените“, панел дискусија во Гостивар на Форумот на жени на ДУИ

Објавено

на

  Форумот на жени на ДУИ од огранокот во Гостивар вечерва организираше панел дискусија на тема „Не молчи. Стоп на насилството врз жените”. Како што објаснија организаторките, целта е да се подигне свеста за проблемот со насилството врз припадничките од женскиот пол, гласно да се говори за последиците како и за чекорите што може да се преземаат за превенирање.

  „Целта е да се сензибилизира јавноста, сакаме на некој начин да придонесеме да се намалат таквите појави на насилство врз жените, кои ги има и внатре во семејството, но и надвор од него, во општеството“, рече Вјолца Латифи Адеми, пратеничка во Собранието од редовите на ДУИ.

  Социологот Тренделина Деари, една од говорничките на панел дискусијата, оцени дека податоците за состојбата со семејното насилство на гостиварското подрачје се поразителни.

  „Според статистиките што ги извадив од Министерството за внатрешни работи, последната година пријавени се 120 случаи на семејно насилство. Бројот е драматичен и од ден на ден расте. Во однос на превенцијата, таа почнува во самото семејство, односно со воспитувањето и едукцијата на децата. Тука секако е и надминувањето на предрасудите во општеството, затоа што жртвите на насилство се на некој начин обележани како „виновници“, и на тој проблем се гледа како да е приватен, а не работа на институциите и општеството. Недостигаат засолништва каде би можеле тие жени да се згрижат, а голема улога игра и тоа што се финансиски зависни“, подвлече Деари.

  Пред присутните на настанот зборуваше и Себајете Зенку, граѓански активист за женски права.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Вестипред 2 часа

  Повик за десет стипендии за 2021/2022 година на Политехничкиот универзитет во Италија

  Локални избори 2021пред 3 часа

  Алтернатива ја потврди поддршката на коалициските кандидати во Гостивар, Врапчиште и уште 5 други општини

  Македонијапред 4 часа

  Нови 511 позитивни на корона, 10 смртни случаи

  Гостиварпред 5 часа

  Во Гостивар приведено лице заради нарушување на ЈРМ

  Гостиварпред 7 часа

  Пораст на бројот на заразени со коронавирус во земјава, во Гостивар мирно

  Гостиварпред 8 часа

  Нападнат и ограбен малолетник на улица во Гостивар

  Македонијапред 9 часа

  Зимското сметање на времето почнува во предизборната ноќ меѓу 30 и 31 октомври

  Здравје и убавинапред 10 часа

  Пет намирници за подобра меморија

  Здравје и убавинапред 21 час

  Неколку свети за побистар ум

  Локални избори 2021пред 23 часа

  „На Ахмети му посакувам успешна пензија за месец-два“ – рече Таравари

  Локални избори 2021пред 24 часа

  Бејта заедно со Нуредини и Бочварски во посета на Циглана

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Поддршка на кандидатите на БЕСА во вториот круг, повикаа од Алијанса за Албанците

  Гостиварпред 1 ден

  Надеж-Кандидатите за градоначалник ја поддржуваат Декларацијата за лицата со попречености

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 дена

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Локални избори 2021пред 2 дена

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 1 недела

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Гостиварпред 4 дена

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Локални избори 2021пред 3 дена

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!