Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Занимливости

Кинезите отвораат луксузен хотел во рударска јама со 16 ката под земја

Во Шангај денес ќе биде отворен хотел изграден во длабока јама од поранешен рудник. Хотелот Интерконтинентал Шангај Вондерланд, се нарекува ново светско чудо. Има вкупно 18 ката, од кои шеснаесет се под земја, а два и под вода. Како што ...

Прочитај повеќе »

Племе на најубавите луѓе – далеку од цивилизацијата со оригинални традиции и живот

Племето Хумба живее на северот од Намибија и претставува културолошки диверзитет по начинот на живот, навиките и традициите. Живеат многу скромно, се занимаваат со сточарство, односно одгледуваат крави од специјална раса. Племето брои околу 50 илјади луѓе, воспитувањето на децата ...

Прочитај повеќе »

Кога и зошто сме почнале да носиме панталони?

Кој воопшто одлучил дека панталоните се неопходни? Тоа е прашање кое веќе со децении го мачи Пајо Паторот. Факт е дека пантолоните се прсутни неколку илјади години, но не се најудобна форма на облека. Кој тогаш прв ги измислил и ...

Прочитај повеќе »

Луксуз: Парфем од 1,5 милиони долари

Престижниот француски бренд Morreale Paris го креираше најскапиот парфем на светот. Парфемот е наречен Le Monde sur Mesure, спакуван е во луксузно шише од злато и дијаманти и чини неверојатни 1,5 милиони долари. Секое шишенце се изработува рачно, а верувале ...

Прочитај повеќе »

Ви се случува ли да не може да се сетите на зборот, што ви е на врв на јазик?

Она фрустрирачко чувство кога нешто ви е на врвот на јазикот, сега има медицински назив – се нарекува летологија. Психолозите овој феномен го дефинираат како чувство, пропратено со неспособност за пронаоѓање на соодветна информација во сеќавањето. Дури и кога го ...

Прочитај повеќе »

Кој го измислил чадорот и зошто во минатото го користеле само жени?

Есента е годишно време кое вообичаено се карактеризира со врнежливи денови, поради што често се дружиме со чадорот. За некои од нас, чадорите се само алатка која помага да не накиснеме на дождот, за други пак тоа е важен моден ...

Прочитај повеќе »

Мобилните телефони почесто ги користиме за фотографирање отколку за повици

Мобилниот телефон секогаш го носиме со себе, го користиме за испраќање пораки, како будилник, на него слушаме музика, пребаруваме на интернет, ни служи за навигација, користиме календар или социјални мрежи, правиме фотографии, видеа… Мобилните телефони нудат бројни карактеристики кои стануваат ...

Прочитај повеќе »

„БМВ“ повлекува 1,6 милиони возила поради опасност од пожар

Германскиот производувач на автомобили БМВ (BMW) повлекува околу 1,6 милиони дизел возила во Европа и Азија заради потенцијална опасност од пожар во нивните мотори. Повлекувањето доаѓа по истрагата на БМВ, со која е откриено дека течноста за ладење на моторот ...

Прочитај повеќе »

Дали сакате да читате? Книгата открива многу за карактерот на човекот

Луѓето кои обожаваат да читаат се преполни со информации и знаат јасно и темелно да ги објаснуваат нештата. Книга во рацете значи дека некој знае квалитетно да го помине слободното време, се обидува да ги сфати луѓето околу себе, има ...

Прочитај повеќе »

Неколку причини зошто треба почесто да јадеме костени

Питомиот костен (Castanea sativa) е дрво од семејствата на буката, која се карактеризира со црвенкасто-кадрав плод. Ова овошје, најмногу расте во јужниот дел на Европа и Средоземјето, а некои записи тврдат дека овој е првиот плод што некогаш луѓето го ...

Прочитај повеќе »