Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Гостивар

Трибина на тема Ментално здравје во Универзитетот Визион во Гостивар

Меѓународниот универзитет Визион-Гостивар се вклучи во одбележувањето на Денови на психологијата 2018, организирани од Националната платформа на Комората на психолози на Република Македонија со цел унапредување на менталното здравје.  Денес во просториите на универзитетот се одржа трибина на тема: Ментално ...

Прочитај повеќе »

Над половина од предметите на Вишото јавно обвинителство во Гостивар лани останале нерешени

На подрачјето на Вишото јавно обвинителство Гостивар во 2017 година во работа биле кривични пријави против вкупно 4.385 лица, од кои 2.234 пријавени лани, а против 2.151 лице од претходната 2016 година. Од таа бројка,  одлуки биле донесени против 1.937 ...

Прочитај повеќе »

Проект во Гостивар за поттикнување на жените во бизнисот и можност за прекугранична соработка

Предрасудите и стереотипите се главните пречки, поради кои жените тешко се решаваат да отпочнат и да водат свој бизнис. Во голема мера се уште владее убедувањето дека местото на жените е во домот, а не во бизнис светот. Со околу ...

Прочитај повеќе »

Не ги паркирајте возилата било каде – Полицијата ги засилува контролите низ Гостивар

Гостиварската полиција најави засилени контролни активности на подрачјето, со посебен акцент на паркирањето, пред се на улиците „Браќа Ѓиновски“, „Илинденска“, „ЈНА“ и „Живко Брајковски“. „Ќе се санкционираат сите погрешно паркирани возила на тротоари, крстосници и на пешачки премини, кои го ...

Прочитај повеќе »

Пронајдени пушка, пиштол, мобилни телефони при претрес во работилница во Гостивар – Приведени две лица

Две лица биле приведени вчера во Гостивар под сомнение за извршени повеќе кражби. Како што информира МВР, врз основа на судска наредба, полициски службеници извршиле претрес во работилница на улица „18 Ноември“ во Гостивар, сопственост на 68 годишен гостиварец. Во ...

Прочитај повеќе »

Општината ќе бара јапонска поддршка за обнова на покривот на ОУ „Гоце Делчев“

За решавање на проблемот со покривот на Основото училиште „Гоце Делчев“, општина Гостивар ќе бара пари од јапонската Амбасада. Денес во посета на општината беше Амбасадорката на Јапонија во Македонија, Кеико Ханеда која со градоначалникот Арбен Таравари разговарала за грантови ...

Прочитај повеќе »

Инспектори на терен во Гостивар заради загадувањето на воздухот

Воздухот во Гостивар изминатите денови често имаше високо ниво на штетни ПМ10 честички, што ги покрена општинските инспектори за животна средина да спроведуваат контроли на фирмите кои поседуваат интегрирана Б еколошка дозвола. На терен се проверува дали и колку потенцијалните ...

Прочитај повеќе »

Контроли во Гостивар – над половина возачи не ги почитувале правилата

Викендов што измина, на подрачјето на Гостивар полицијата спровела сообраќајна акциска контрола со која вкупно се опфатени 47 возила. Според податоците од СВР, кај 11 возила била откриена неисправност на сопирачките, четири имале истечена регистрација, а имало и возила со ...

Прочитај повеќе »

Во фатална несреќа во Италија загина девојка по потекло од Гостивар

Деветнаесетгодишната Аријана Сефери по потекло од Гостивар, трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа, која се случила вчера околу 17.40 часот во Италија, на патот што ги поврзува Виларота и Луцара. Како што јавуваат италијанските медиуми, девојката била во автомобил ...

Прочитај повеќе »

Етно вешта жена во Гостивар по осми пат

Во Гостивар вчеравечер се одржа осмото издание на манифестацијата Етно вешта жена. Гостиварки се дружеа и забавуваа преку спојувањето на традицијата и вкусната храна. Годинешната трпеза беше подготвена во знакот на есенските плодови, особено јаболкото. Меѓу специјалитетите имаше пити, разни ...

Прочитај повеќе »