Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Музика

Мајсторите за лајв свирка „План Г“ со настап на фестивал на виното

Гостиварскиот бенд „План Г“ денес ќе има свој настап на првото издание на  Stobilosophy, настан на кој се слави убавината на животот со сите сетила, преку музика, вино и релаксирачка атмосфера. Гостиварци се дел од музичката програма, заедно со популарниот ...

Прочитај повеќе »

Холандија победи на Евросонг 2019, Тамара на осмото место!

Претставникот на Холандија Данкан Лоренс со баладата „Аркаде“ вечерва победи на изборот за песна на Евровизија во Израел. Македонската претставничка Тамара Тодевска со Proud се пласираше на осмото место и освои вкупно 295 бода. Тамара имаше фантастичен настап, беспрекорна и ...

Прочитај повеќе »

Растеме заедно – песна за поголема свест за аутизмот која ќе ги стопли вашите срца

„Секој ден растеме заедно, да царува добрина, љубов и другарство“, порачаа десетина музичари низ песната Растеме заедно, создадена со цел подигнување на јавната свеста за аутизмот. Проектот е на невладината организација „Аутизам МК“. „Тоа е песна за љубовта, за дружењето, ...

Прочитај повеќе »

Гостиварците Soundcheck со прва авторска песна и видео: Одведи ме во сонот

Гостиварскиот бенд Soundchek ја промовираше својата прва авторска песна, заедно со новиот видео запис. Песната носи наслов „Одведи ме во сонот“, музиката и текстот се на членовите на групата, додека аранжманот го направи Валентино Скендеровски. Спотот е изработен од група ...

Прочитај повеќе »

Scream for Me Sarajevo – Брус Дикинсон стана почесен граѓанин на Сараево!

Фронтменот на светски познатиот британски хеви метал бенд „Iron Maiden“, Брус Дикинсон и официјално стана почесен граѓанин на Сараево. Големата чест му е укажана поради храбриот потег во 1994 година, кога Дикинсон среде војната, одржа концерт во главниот град на ...

Прочитај повеќе »

Промовирани песната и спотот на Северна Македонија за Евровизија 2019 (видео)

Пред македонската јавност синоќа беше промовирана песната „Proud“ со видео запис, со која Тамара Тодевска ќе ја претставува нашата земја на изборот за „Песна на Евровизија“ годинава во Тел Авив, Изрел. Ви се допаѓа ли како звучи?

Прочитај повеќе »

Видео што го запали интернетот: Детски хор и професорот како Фреди Меркјури ја изведуваат Боемска Рапсодија

Професорот во музичкото училиште во Вараждин, Хрватска, Томислав Цвртила приреди проштален концерт за паметење. Со својот ученички хор ја изведе „Боемска рапсодија“ од легендарните Квин. Впечатокот да биде посилен, професорот настапи со имиџот на незаборавниот музички гениј Фреди Меркјури. Добра ...

Прочитај повеќе »

Фронтменот на Prodigy, Кит Флинт пронајден мртов во својот стан

Кит Флинт (49), фронтменот на Prodigy, утрово е пронајден мртов во својот дом во Есекс, место на северозападот од Лондон, пишуваат британските медиуми. За сега не е наведена причината за смртта. Лекарските екипи кои биле повикани на местото, не можеле ...

Прочитај повеќе »

Перо Пандиловски во нова „Драма“

Гостиварскиот пеач, Перо Пандиловски сними уште една песна за која е изработен и нов видео запис. Станува збор за новиот сингл „Драма“. Текстот за песната го напиша Магдалена Цветкоска, музиката е на Адис Исмаили и видеото на Прокам. Ова е ...

Прочитај повеќе »

Македонија со Тамара на Евровизија 2019

Познатата пејачка Тамара Тодевска ќе ја претставува Македонија на Евровизија 2019. Македонската радиотелевизија ја избра младата поп ѕвезда како наш претставник на најголемото европско музичко натпреварување што ќе се одржи во Тел Авив, Израел во мај. Песната со која ќе ...

Прочитај повеќе »