Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Референдум 2018

Преброени комплет гласовите во општина Гостивар – кој е резултатот?

Околу 23 часот, Државната изборна комисија ги објави првичните резултати од референдумското гласање во Гостивар. Како што наведува ДИК, процесуирани се сите избирачки места на територијата на општина Гостивар. Резултатот е следен: Гласале вкупно 26.138 граѓани, што е 33,05% од ...

Прочитај повеќе »

Првични резултати од Гостивар со обработени 60% од гласачките места

Државната изборна комисија започна со објавување на првичните резултати од денешното гласање на Референдумот. Граѓаните се изјаснуваа за прашањето: Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција? За подрачјето на ...

Прочитај повеќе »

До 18.30 часот во Гостивар гласале околу 32% од гласачите

Во 19 часот заврши гласањето на Референдумот и избирачките места беа затворени. Избирачките одбори започнаа со пребројување на гласовите. Според последните податоци од Државната изборна комисија до 18.30 часот на подрајчето на Гостивар на гласање излегле 25.533 граѓани или 32,28%. ...

Прочитај повеќе »

Реакција на општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ во Гостивар

„Денес е направен обид за малтретирање и омаловажување на гласачи од избирачкиот список во Гостивар. Имено, неосновано се лишени од слобода и повикани на разговор во полициската станица во Гостивар, досега три лица. После телефонска пријава во СВР Тетово, две ...

Прочитај повеќе »

Гостиварец гласал, па го искинал ливчето и побарал ново

Седумдесет и двегодишен гостиварец бил приведен во Полициската станица Гостивар, откако претходно го искинал гласачкото ливче и побарал ново. МВР информира дека на гласачкото место број 399 во основното училиште „Исмаил Ќемали“ било пријавено дека А.М. на возраст од 72 ...

Прочитај повеќе »

Приведени две лица по пријава за неовластено снимање и фотографирање близу гласачко место во Гостивар

МВР соопшти дека набљудувач од невладина организација во полиција пријавил дека наспроти основното училиште „Гоце Делчев“ во Гостивар повеќе лица вршеле неовластено снимање и фотографирање на гласачи. За настанот бил известен јавен обвинител, а две лица биле приведени во врска ...

Прочитај повеќе »

До 13 часот во Гостивар правото на глас го искористиле 9.689 граѓани

Најновите објавени податоци од Државната изборна комисија за излезноста на Референдумот се однесуваат на гласањето до 13 часот. Во општина Гостивар правото на глас го искористиле 9.689 граѓани, што е 12,25% од вкупното гласачко тело. Во општина Врапчиште гласале 11,2%, ...

Прочитај повеќе »

Жител на селото Зубовце пријавил случај на навредување врзан со референдумот

Портпаролот на МВР Тони Ангеловски на прес конференција информираше дека од отварањето на гласачките места, до сега биле регистрирани четири инциденти. Едниот од нив бил пријавен од жител на селото Зубовце, општина Врапчиште. -Пријавен е случај од страна на 80- ...

Прочитај повеќе »

До 11 часот во Гостивар гласале 5,6%

Според информациите на општинската изборна комисија на Гостивар, излезноста на гласачи до 11 часот изнесува 5,64%. Вкупниот број на гласачи кои го искористиле правото на глас до 11 часот е 4.457. До сега нема пријавено проблеми.

Прочитај повеќе »

Први податоци за излезноста на Референдумот во Гостивар

Според податоците на Државната изборна комисија, на територијата на општина Гостивар излезноста на Референдумот до 9 часот е 1.73%. Од вкупниот број на гласачи во избирачкиот список, 79.160, до девет часот правото на глас го искористиле 1.365. Гласањето до сега ...

Прочитај повеќе »