Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Претседателски 2019

Ахмети во Гостивар: Концептот за консензуален претседател е подобар и за Албанците и за сите други граѓани

Во рамки на предизборната кампања за Претседателските избори 2019, вчеравечер во Гостивар ДУИ одржа централна средба со граѓани. Претседателот на партијата, Али Ахмети порача дека концептот за консензуален претседател е најдобриот начин земјата да продолжи да се движи по вистинскиот ...

Прочитај повеќе »

Пендаровски во Гостивар: Нема да простувам криминал и Заев ако се огреши нема да му простам

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски, поддржан од СДСМ и коалицијата, во рамки на предизборната кампања вечерва одржа трибина на градскиот плоштад во Гостивар. Своето обраќање Пендаровски го започна со пораката дека Гостивар треба да служи како пример за меѓуетнички соживот ...

Прочитај повеќе »

Последни пет дена кампања за Претседателските избори 2019

Предизборната кампања за Претседателските избори 2019 влегува во завршница. Кандидатите имаат уште пет дена за митинзи, средби со граѓаните, претставување на своите програми и за убедување на гласачите да им ја дадат довербата. Во петок на полноќ настапува изборен молк, ...

Прочитај повеќе »

Река во Гостивар: За да живееме во република за сите, треба да има реална, а не само формална еднаквост

Кандидатот за претседател, поддржан од Алијанса за Албанците и Движењето Беса,  Блерим Река, во рамки на предизборната кампања, вечерва одржа митинг во Гостивар. Река истакна дека партиите на власт сервираат комерцијален патриотизам, не го гледаат интересот на граѓаните, туку само ...

Прочитај повеќе »

Силјановска Давкова од Гостивар: Ми давате надеж дека има шанса за право и правда во Македонија

„Се ближи денот на изборите, секојдневно сум меѓу луѓето во мојата убава земја, контактирам со нив, црпам енергија од сите страни, од прекрасните луѓе и од мојата земја и тоа ми дава надеж дека има шанса за Македонија и дека ...

Прочитај повеќе »

100 милиони денари за првиот дел од кампањата за претседателските избори

На вчерашната седница Владата донесе одлуката за одобрување на средства од државниот буџет, за првиот дел од кампањата за претседателските избори. Како што наведуваат од владината прес служба, на барање на Државната изборна комисија, за оваа намена ќе бидат издвоени ...

Прочитај повеќе »

Одреден редоследот на кандидати на гласачкото ливче за претседателските избори

Државната изборна комисија, денес на јавна седница со ждрепка го утврди редоследот на единствената листа на кандидати за избор на претседател на Република Северна Македонија. Број еден на гласачкото ливче ќе биде Блерим Река, број два Гордана Силјановска-Давкова, додека број ...

Прочитај повеќе »