Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Претседателски 2019

Преброени над 90% од гласовите: Пендаровски 52%, Силјановска Давкова 44%

Државната изборна комисија до сега обработи 93% од избирачките места и резултатот  следен: За Стево Пендаровски гласале 395.416 избирачи, што е 52,24%, додека за Гордана Силјановска Давкова својот глас го дале 334.508 гласачи или 44,19%. Изброени се 27.037 неважечки ливчиња. ...

Прочитај повеќе »

Исполнет е цензусот, се очекуваат резултатите: Гордана или Стево?

Според податоците од Државната изборна комисија до 18.30 часот, во земјава гласачкото право го искористиле 44,5% од избирачите, со што е исполнет цензусот за избор на претседател на државата во вториот круг од Претседателските избори 2019. Гласале вкупно 801.757 граѓани. ...

Прочитај повеќе »

Мемеди: Ова се најважните претседателски избори во државата

Претседателот на НДП и потпретседател на Собранието, Весел Мемеди утрово откако го оствари своето гласачко право во гостиварското село Чајле, даде изјава за медиумите. „Сметам дека ова се најважните претседателски избори до сега од независноста на државата пред 28 години, ...

Прочитај повеќе »

Џафери: Очекувам да се исполни цензусот и да продолжиме по патот на евроатланските интеграции

Претседателот на Собранието, Талат Џафери утрово го оствари своето право на глас и гласаше на избирачкото место 0502 во гостиварското село Форино, по што даде изјава за медиумите.  „Очекувањата се процесот да тече мирно, како што беше и во првиот ...

Прочитај повеќе »

Избирачките места во Општина Гостивар отворени навреме – гласањето тече непречено

Денес се спроведува вториот круг од Претседателските избори 2019. Според информациите од претседателот на Општинската изборна комисија на Гостивар, Мустафа Муслиу, сите избирачки места се отворени навреме, во седум часот утрово, со што е овозможено непречено гласање на граѓаните запишани ...

Прочитај повеќе »

Навреме почна гласањето на сите избирачки места во Врапчиште и Маврово Ростуше

Изборниот процес од вториот круг на Претседателските избори 2019, во општините Врапчиште и Маврово и Ростуше утрово почна навреме, информираа од Општинските изборни комисии. Сите гласачки места, по 39 во секоја општина биле отворени во 7 часот наутро. Право на ...

Прочитај повеќе »

Во Општина Врапчиште денес гласаат 11, во Маврово и Ростуше 17 избирачи

Од Општинската изборна комисија на Маврово и Ростуше информираа дека на подрачјето на оваа општина, денес во домашни услови гласаат 17 болни и немоќни лица. Вкупната бројка на избирачи изнесува 9.886 и тие се распределени на 39 избирачки места. Во ...

Прочитај повеќе »

Во Општина Гостивар денес во домашни услови гласаат 20 лица

Денес, еден ден пред вториот круг од Претседателските избори 2019, своето право на глас го остваруваат затворениците, лицата во домашен притвор, внатрешно раселени и болни и немоќни. Според информациите од претседателот на Општинската изборна комисија на Гостивар, Мустафа Муслиу на ...

Прочитај повеќе »

На полноќ почнува предизборен молк!

Вечерва на полноќ завршува кампањата за вториот круг на Претседателските избори 2019, што ќе се одржи во недела на 5 мај. Настапува предизборен молк, кој ќе трае се до 19 часот на денот на гласањето. За време на молк, забрането е водење кампања, ...

Прочитај повеќе »

Изјава на Весел Мемеди, претседател на НДП и потпретседател на Собрание

Откако го оствари гласачкото право на Претседателските избори 2019, на избирачко место во селото Чајле, претседателот на НДП и потпретседател на Собранието ја даде следната изјава за медиумите: „Знаете дека во јуни чекаме датум за преговори со ЕУ и претпоставувам ...

Прочитај повеќе »