Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Македонија

Топлотниот бран е стрес за животните! Како да ги заштитите своите миленичиња?

Со оглед на тропските температури кои владеат деновиве, Агенцијата за храна и ветеринарство излезе со препораки за заштита на домашните миленичиња и другите животни. Порастот на температурите над 30 степени целзиусови за секое животно претставува голем стрес кој може да ...

Прочитај повеќе »

Мотоциклист од Италија тешко повреден во сообраќајка во Маврово

Вчера околу 18.20 часот на регионалниот пат Маврови Анови – с.Мавровска брана, мотоцикл „БМВ“, управуван од М.Т.(56) од Италија, паднал на коловозот. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил мотоциклистот М.Т., и му била укажана лекарска помош во болницата ...

Прочитај повеќе »

Секој здрав човек да стане дел од семејството крводарители-Светски ден на крводарителство

Ширум светот 14-ти јуни се одбележува како Светски ден на крводарителството. Трансфузијата на крв спасува милиони животи. Фактите за крводарителството зборуваат дека за да им се помогне на болните и повредените, потребно е 3 до 5% од населението да дарува ...

Прочитај повеќе »

Се одбележува Задушница во спомен на починатите

Православните христијани денес и утре одбележуваат Задушница, во спомен на починатите од семејството. Се посетуваат нивните вечни почивалишта, а црквата налага на гробот да се принесе пченица, лепче, вино, да се запали свеќа и да се повика свештеник со кој ...

Прочитај повеќе »

Лекарите со препораки: Не тргнувајте на летување невакцинирани, има епидемии на морбили во Грција, Косово, Албанија, Бугарија…

„Граѓаните што ќе одлучат летниот одмор да го поминат надвор од границите на Македонија, треба да ги знаат ризиците по здравјето како и начините за превенција. Без разлика каде одите – планински предели, плажи или раздвижени градови – започнете ја ...

Прочитај повеќе »

Од 1 јули децата ќе може да се вакцинираат против пневмокок и рота вирус

На последната седница на Владата, беше прифатена Информацијата за прогресот на активностите во реализацијата на Акцискиот план за воведување на вакцинација за заштита од пневмокок и рота вирус. Со одлуката, во текот на овој месец до службите за имунизација ќе ...

Прочитај повеќе »

МВР вработува 600 полицијаци, во СВР Тетово предвидени 10 места

Министерството за внатрешни работи објави оглас за вработување на 600 полицајци. Како што се наведува во огласот предвидени се вработувања во 1. Сектор за внатрешни работи Скопје ——————————– 150 извршители 2. Сектор за внатрешни работи Струмица —————————– 50 извршители 3. ...

Прочитај повеќе »

Следните два дена пеколно топло – пијте вода, јадете лесна храна, носете очила и капа…

Според информациите од Управата за хидрометеоролошки работи, во текот на следните два дена (четврток и петок) целата држава ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза. Министертсвото за здравство апелираше, граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита од ...

Прочитај повеќе »

На листата должници на УЈП и гостиварски фирми

Управата за јавни приходи ја објави новата листа БР.06/2019, на должници на која се најдоа над 4.460 правни и физички лица кои не ги подмириле своите даночни обврски. Листата опфаќа должници за долгови доспеани до 28 февруари годинава и неплатени ...

Прочитај повеќе »

Агенција за вработување: 450 лица најдоа работа преку мерката за поддршка на претпријатијата

Агенцијата за вработување соопшти дека 450 невработени лица се вклучиле на пазарот на трудот преку мерката Вработување и раст на правни субјекти која е дел од Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на ...

Прочитај повеќе »