Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Македонија

Зоолошка Скопје се прости од лавицата: Почивај во мир убавице и трчај слободно на небото!

ЗОО Скопје соопшти дека почина лавицата, жителка на градината 20 години. Лавицата се борела со тешка болест, лекувањето било неуспешно и таа морала да биде еутаназирана. Во нејзина чест, денес знамињата пред Зоолошка ќе бидат спуштени на половина копје. „Со ...

Прочитај повеќе »

Ќе поевтинат роаминг услугите со Грција

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски и министерот за дигитални политики, телекомуникации и медиуми на Република Грција, Никос Папас, денес  потпишаа Меморандум за разбирање за намалување на цените во роаминг. Динамиката на поевтинувањето на роамингот ќе ја одредуваат ...

Прочитај повеќе »

Диплома, лиценца, па обезбедена шестмесечна платена пракса за младите лекари

Младите лекари по дипломирањето и стекнувањето лиценца ќе добијат можност за практична работа во службите на Итна медицинска помош, во вакциналните пунктови и поливалентните патронажни служби, информираше денес Министерството за здравство, по средбата на министерот Венко Филипче со претставници на ...

Прочитај повеќе »

Поради грипот и сипаниците месецов повеќе лекови на рецепти во аптеките

Квотите на аптеките во февруари се зголемуваат за 12 илјади денари. Тоа значи дека низ аптеките ќе бидат обезбедени повеќе лекови кои одат на рецепт, на товар на Фондот за здравствено осигурување. Фондот ја донесе оваа одлука поради прогласената епидемија ...

Прочитај повеќе »

Зголемување на цената на бензините од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика ги објави новите цени на горивата, кои стапуваат на сила од ноќеска на полноќ. Бензините поскапуваат, додека кај цената на дизелот нема промени. EУРОСУПЕР БС-95 поскапува за 0,5 денари и од полноќ ќе се продава за ...

Прочитај повеќе »

МВР спровело претрес и запленило предмети и уреди поврзани со можен терористички напад

МВР вечерва излезе со соопштение во врска со преземени мерки и активности по претходни сознанија за потенцијални планови за терористички акт. „Министерството за внатрешни работи по претходно разменети оперативни сознанија со партнерска земја, во врска со потенцијални планови и намери ...

Прочитај повеќе »

Забрана за увоз на мандарини од Турција во Р.Српска – Според АХВ нема небезбедни мандарини на македонскиот пазар

Надлежните инспекциски служби на Република Српска донесоа забрана за увоз на над 10.000 килограми мандари со потекло од Турција, за кои се утврдило дека имаат зголемено присуство на пестициди. Во анализираните примероци од мандарина утврдено било присуство на пестицидот фенвалерат ...

Прочитај повеќе »

Сообраќајот во државата се одвива по наместа влажни коловози во западниот дел

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по наместа влажни коловози во западниот дел, додека на останатите патни правци коловозите се претежно суви. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, ...

Прочитај повеќе »

Владата соопшти дека стапува во сила новото име Република Северна Македонија

„Известуваме дека се исполнети условите за влегување во сила на амандманите ХХХIII, XXXIV, XXXV и XXXVI на Уставот на Република Северна Македонија и Уставниот закон за спроведување на амандманите од ХХХIII до ХХХVI на Уставот на Република Северна Македонија, што ...

Прочитај повеќе »

Во срцето на Маврово заловен уште еден рис – гласајте за предлозите за име

Македонското еколошко друштво објави дека  е заловен уште еден рис во Националниот парк Маврово. „Рисот Б8 за кој имаме податоци уште од 2013 година, влезе во една од замките поставени близу селото Сенце, во срцето на Маврово. Овој крупен мажјак ...

Прочитај повеќе »