Забава

(видео)Промовирани песната и спотот на Македонија за Евровизија 2018

Пред македонската јавност синоќа беше промовирана песната „Lost and Found“ со видео запис, со која групата „Ај Кју“ ќе ја претставува нашата земја на изборот за „Песна на Евровизија“ годинава во Лисабон, Португалија. Ви се допаѓа ли како звучат?  

Прочитај повеќе »

Вечерва Оскари по 90-ти пат – Додека го чекаме доделувањето, читаме занимливости

Јубилејното 90-то доделување на Оскарите, награди на американската Академија за филмска уметност и наука ќе се одржи вечерва. Годинава филм со најмногу номинации е „The Shape of Water” на Гилермо Дел Торо. Додека го чекаме прогласувањето на наградите, се забавуваме ...

Прочитај повеќе »

Сите на After Work! – Релаксирано петочно попладне во Мекиците од Стража

Сите му се радуваат на петокот, како ден кога се заокружува работната недела, се заборава на обврските и се мисли само на релаксација и безгрижност. И овој петок сите патишта за гостиварци водат во Мекиците од Стража, на уште една ...

Прочитај повеќе »

Чајник на аукција продаден за 800.000 долари

Колекционер од Велика Британија на аукција продаде чајник за 800 илјади долари, пренесува Индипендент. Чајникот со скршена дршка и без капак бил купен на друга аукција за 20 долари, на купувачот му било соопштено дека е направен меѓу 1776 и ...

Прочитај повеќе »

Конечно и во Гостивар After work уживање – Мекиците од Стража

По напорната работна недела, на секој му треба опуштање. Конечно и во Гостивар има каде да се ужива, откако ќе заврши работното време. Мекиците од Стража ве покануваат на најдобрата After work забава – во петок од 17 часот. Ајде ...

Прочитај повеќе »

Биткоинот се враќа – мистериозен купувач вложил 400 милиони долари

Вредноста на Биткоинот достигна 11 илјади и двесте долари, со што речиси двојно ја зголеми својата вредност откако претходно овој месец падна и под 6 илјади долари. Вчера со Биткоинот достигна максимална вредност од 11.328 долари по информацијата дека непознат ...

Прочитај повеќе »

Зошто снегот има бела боја?

Снегулките се всушност кристали замрзната вода. Во големи количини на вода и мраз се проѕирни или имаат светло сина боја. Па, зошто тогаш снегот е бел? Причината за тоа е во интеракцијата на светлина со снегулките и молекулите на зракот ...

Прочитај повеќе »

Интересни факти за виното -колку калории има во една чаша, кој најмногу пие вино…

Во чест на празникот Св.Трифун споделуваме неколку интересни факти за виното.   Една чаша вино има скоро исто толку калории колку што има една чаша сок од грозје. Луѓето во Луксембург пијат најмногу вино од која било друга нација. Просечната ...

Прочитај повеќе »