Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Забава

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Во продолжение ви претставуваме неколку едноставни, но многу мудри цитати на Лав Толстој за животот, уверувањето, среќата… Кога држел предавања за руската и компаративната книжевност на Конрел Универзитетот и колеџот Велсли, руско – американскиот писател Владимир Набаков, секое предавање го ...

Прочитај повеќе »

Канада ја легализираше марихуаната за рекреативна употреба

Канада од денеска стана втората земја, по Уругвај, која легализира поседување и рекреативно користење на канабис. На Канаѓаните од денеска им е дозволено да одгледуваат, поседуваат и конзумираат канабис за рекреативни цели. Дериватите на канабисот, како што се храна, козметика ...

Прочитај повеќе »

Пивото, кафето, виното и чоколадите ќе поскапат поради глобалното затоплување

Глобалното затоплување би можело да доведе до поскапување и помала достапност на некои од нашите животни радости, како: кафето, чоколадата, пивото и виното, велат научниците. Се подолгиот период со екстремно топли температури, топлотни бранови и суши, можат во иднина да ...

Прочитај повеќе »

Зошто луѓето во минатото не се насмевнувале на фотографиите?

Најверојатно сте виделе стари црно-бели фотографии на кои се наоѓаат луѓе без израз на лицата, загледани во далечина. Дали некогаш сте се запрашале зошто тоа е така? Многу луѓе веруваат дека одговорот едноставно е во технологијата, но сепак има повеќе ...

Прочитај повеќе »

Шест одвратни работи кои пеперутките сакаат да ги јадат

Покрај нектарот од цвеќињата со кој се хранат, ви претставуваме уште некои омилени оброци на овие величествни инсекти. Пеперутката е сакана културна икона, прославена во уметничките дела и почитувана како симбол на многу нешта – од љубовта до повторното раѓање. ...

Прочитај повеќе »

Бонтон правила кои секојдневно ги кршиме

Правилата за убаво однесување не се секаде исти. Ескимите се допираат со носовите кога се поздравуваат, Јапонците секогаш ги соблекуваат чевлите кога ќе влезат во домот, а во Тајланд се смета за непристојно покажувањето на ѓонот од чевлата на некого. ...

Прочитај повеќе »

Што се случува со храната на минус 60 степени?

Истражувачите од станицата Конкордија на Антарктик, неодамна демонстрираа што се случува со храната, кога температура ќе се спушти на 60 степени, под нулата. Фотографијата на овој интересен „експеримент“ објавена е на официјалната фејсбук страница на вселенската агенција. Па, ако некогаш ...

Прочитај повеќе »

Рокенролот е жив: Милан Младеновиќ ќе добие споменик во Белград

Да беше жив, легендарниот Милан Младеновиќ денес ќе имаше 60 години. Сепак, неговата музика остана вечна, а сега Белград го овековечува и споменот на неговото големо име. Фронтменот на култната „Екатерина Велика“ ќе добие спомен обележје на платото пред „Дом ...

Прочитај повеќе »

Како се измислени кесичките за чај, банкоматот, новогодишните елки, пижамите…

Како настанало WI-FI, без кое не можеме да го замислиме секојдневнието, кој доктор бил толку срамежлив, па „морал“, да го измисли стетоскопот. Во текстот кој следи, дознајте уште десетина занимливости, за сосема обични секојдневни работи, Кесички за чај Томас Саливан ...

Прочитај повеќе »

Шест необични совети за поголем прилив на пари

Ви носиме шест важни Фенг Шуи совети, кои ќе ви обезбедат поголем прилив на пари во вашиот дом Донекаде изгледа чудно, дека со правилно поставување на работите низ домот и канцеларијата, може да се влијае на поголема заработка на пари. ...

Прочитај повеќе »