Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Верувале или не ?!

ТЕСТ: Ако препознаете 30 историски личности на оваа фотограгија, сметајте се за образувана личност

Популарна фотографија, на која се наоѓаат повеќе од 100 славни историски личности. Години наназад оваа фотографија служи за најбрз и најзабавен тест на општото образование. Тестот е следен: Погледнете ја фотографијата детално, временски не сте ограничени. Доколку препознаете повеќе од ...

Прочитај повеќе »

Полжавот Семи е нов светски првак – Помина 33 сантиметри за 2 минути и 38 секунди

Повеќе од 200 полжави учестуваа на годинешното Светско првенство, кое се одржа во Конгам, Велика Британија. Како секоја година почнувајќи од 1960, правилата за натпреварувањето не се променети. На маса, поставена е стазата за натпреварување, тоа е влажна крпа на ...

Прочитај повеќе »

„Ел Чапо“ осуден на доживотна, плус 30 години робија – Само еден затвор на светот може да го сопре

Најпознатиот наркобос во светот Хоакин Гузман (62), познат како Ел Чапо, беше прогласен за виновен по 10 точки од обвинението за обид за убиство и организирање на шверц на голема количина на дрога. Иако изрекување на пресудата е закажана за ...

Прочитај повеќе »

Верувале или не?!

Двобој на двајца француски политичари, градоначалникот на Марсеј, Гастон Дефер и галистот Рене Ријер, после вербалните навредите изречени еден кон друг во парламентот. Франција 1967 година.

Прочитај повеќе »

Европа: Ќе му се суди на петел бидејќи кукурика премногу гласно и рано

Во градот Рошфор на југоистокот на Франција започна необично судење на петелот Морис кој кукурика премногу гласно и многу рано и поради тоа ги вознемирува соседите кои поднеле тужба против сопственикот, пренесува Франс инфо. Сопственичката на петелот, пак, ангажирала адвокат, ...

Прочитај повеќе »

Верувале или не?!

Прашината која ќе се собере на еден квадратен метар, не смее да биде повеќе од 5 грама. Во спротивно вработениот во градска чистота во кинескиот град Сиан, добива отказ и голема парична казна.

Прочитај повеќе »

Верувале или не?!

Од Гибралтар, Европа, до континентот Африка, поточно до градот Тангер, со авион се патува 20 минути. Тоа е најкраткиот континентален лет на светот. Местата се одалечени 55 километри. Погледнете повеќе занимливи објави: Верувале или не?!

Прочитај повеќе »

Американски рокер брендираше српска ракија „Yebiga“

Басистот и оснивачот на популарниот американски бенд Faith no more, Billy Gould покрај музиката се занимава и со уште еден бизнис. Gould неодамна го промовираше сопствениот бренд на сливова ракија која е наменета за американскиот пазар, а се произведува во ...

Прочитај повеќе »

Верувале или не?!

Група на крадци во Лузијана, САД, од продажен салон на ”Chevrolet”, успеале да ги извадат и украдат гумите на триесет и еден автомобил. Според безбедносните камери, на крадците им требало околу 40 минути за оваа „операција“ да ги извадат од ...

Прочитај повеќе »