Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Вести

Љубов, внимание и посветеност на родителите за среќни деца – порака од Гостивар

Една од најважните лекции за сите родители е разбирањето дека и родителството се учи, беше порачано на трибината која се одржа вчера во Гостивар, во рамки на кампањата за позитивно родителство, што се спроведува во Република Македонија.   За развојот ...

Прочитај повеќе »

Која е најдобрата положба за спиење што ви го чува здравјето

Квалитетниот сон е најважен за нормално функционирање на организмот. Но, во безброј случаеви се докажало дека положбата на телото додека спиеме е доста важна за одржување на здравјето, бидејќи некои позиции знаат да ги пореметат варењето на храната, работата на ...

Прочитај повеќе »

Кривични за три момчиња кои нападнале малолетници во тоалет на училиште во Гостивар

Надворешната канцеларија за криминалистички работи   Гостивар поднесе кривична пријава против И.И. од село Калиште,  Н.М. од Гостивар, двајцата на возраст од 18 години, како и  17 годишно лице  од село Лаквица, за сторено кривично дело„насилство”.   Според податоците од полицијата, на ...

Прочитај повеќе »

Се утврдуваат причините за синоќешниот пожар во Гостивар – семејството нема услови да живее во куќата

Семејството во чија ќука избувна големиот пожар ноќеска во Гостивар, нема услови да живее во објектот. Огнената стихија целосно ги проголта горниот кат и кровот, а првиот кат е уништен и без услови за живеење. „Кога видовме дека гори ламперијата ...

Прочитај повеќе »

Во Гостивар фатени две лица од Албанија кои вршеле кражби

Полициски службеници вчеравечер околу 19 часот и 20 минути во Гостивар ги лишиле од слобода албанските држaвјани Д.Л. и К.Р., двајцата на возраст од 19 години. Полицијата соопшти дека лицата  нелегално влегле и непријавено престојувале на подрачјето и се сомничат ...

Прочитај повеќе »

Пакети со храна за социјално ранливи семејства од села во гостиварскиот регион

Општинската Организација на Црвениот крст – Гостивар спроведе хуманитарна акција за помошна сиромашни семејства и ранливи групи на граѓани. Волонтери на организацијата доставија педесет пакети со прехрамбени артикли низ основнитеучилишта во селата од поширокиот гостиварски регион. Пакети беа дистрибуирани во ...

Прочитај повеќе »

Раул Гонзалез го објави поширокиот список на ракометари за Светското првенство 2019

Селекторот на Македонската ракометна репрезентација Раул Гонзалез, го објави поширокиот список за претстојниот Мундијал кој ќе се одржи во Германија и Данска од 10 до 27 јануари 2019 година. На списокот се наоѓаат 28 ракометари, кои ќе се борат за ...

Прочитај повеќе »

Голем пожар зафати куќи во Гостивар

Голем пожар избувна пред полноќ на ул Мара Угринова. За кратко време изгореа горните катови и крововите на две куќи, а зафатена е кровната конструкција на уште една куќа. Пожарникарите интервенираат на целосно гаснење на огнот. Повредени неофицијално нема, причинета ...

Прочитај повеќе »

Уапсени двајца гостиварци по пријава за грабнување на жена

Вчеравечер околу 21 часот и 30 минути, 30-годишната гостиварка Џ.С. пријавила противправно лишување од слобода во соба на угостителски објект во Гостивар. Полицијата информира дека набрзо по пријавата, приведени и задржани во Полициска станица биле нејзините роднини 32 годишниот А.А. ...

Прочитај повеќе »

Причина повеќе да подаруваш

Овие празници Европа и Сковин ти даваат причина повеќе да подаруваш! Oд денес започнува голема наградна игра во која сите кои споделуваат слатки задоволства и вино со саканите ги чекаат супер изненадувања. Наградната игра ќе трае до 20ти јануари, а ...

Прочитај повеќе »