Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Вести

Одредени хемикалии во козметичките производи придонесуваат за ран пубертет?

Според резултатите на долгорочните истражувања спроведени од страна на научниците од Универзитетот во Калифорнија, хемикалиите пронајдени во производи за лична нега влијаат на предвремениот пубертет. Изложеноста на парабени, феноли и фталати има одреден ефект врз девојчињата, додека кај момчињата не ...

Прочитај повеќе »

Хаос во јавниот превоз во Гостивар: Возеле патници со расипани сопирачки, фатен и возач без дозвола

Контролните активности кои ги спроведува Секторот за внатрешни работи Тетово на гостиварското подрачје, го потврдуваат хаосот кој владее со јавните превозници. Во контролата вчера (19 февруари) направена во периодот од 7 часот и 30 минути до 15 часот и 30 ...

Прочитај повеќе »

Зоолошка Скопје се прости од лавицата: Почивај во мир убавице и трчај слободно на небото!

ЗОО Скопје соопшти дека почина лавицата, жителка на градината 20 години. Лавицата се борела со тешка болест, лекувањето било неуспешно и таа морала да биде еутаназирана. Во нејзина чест, денес знамињата пред Зоолошка ќе бидат спуштени на половина копје. „Со ...

Прочитај повеќе »

МОН: Таравари прави скандалозна злоупотреба на трагедијата, надлежностите се одземени заради непочитување на законите

По обвинувањата на градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари дека одземањето на надлежностите во образованието е политички реваншизам, Министерството за образование и наука излезе со реакција дека тоа е невистина и дека инспекторите откриле незаконитости. „Градоначалникот на Гостивар обврската за појаснување на ...

Прочитај повеќе »

Ги запознаваме ретките болести: ДРАВЕТ СИНДРОМ

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 или 29 дена ќе се обидеме поблиску да Ве запознаеме со ретките болести во Република ...

Прочитај повеќе »

Таравари: Повторно ни се одземени ингеренциите во образованието

Градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари преку фејсбук статус реагираше дека денес, општината по втор пат останала без надлежностите во образованието. „Со длабоко жалење ве известувам дека денес на Општина Гостивар повторно и се одземени ингеренциите во образованието. Оваа одлука ...

Прочитај повеќе »

Ќе поевтинат роаминг услугите со Грција

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски и министерот за дигитални политики, телекомуникации и медиуми на Република Грција, Никос Папас, денес  потпишаа Меморандум за разбирање за намалување на цените во роаминг. Динамиката на поевтинувањето на роамингот ќе ја одредуваат ...

Прочитај повеќе »

Диплома, лиценца, па обезбедена шестмесечна платена пракса за младите лекари

Младите лекари по дипломирањето и стекнувањето лиценца ќе добијат можност за практична работа во службите на Итна медицинска помош, во вакциналните пунктови и поливалентните патронажни служби, информираше денес Министерството за здравство, по средбата на министерот Венко Филипче со претставници на ...

Прочитај повеќе »

Контроли Гостивар: Секој четврти возач фатен во прекршок

Управување возила без дозвола, истечена регистрација, возачи-почетници кои не се придржувале на законските прописи, се едни од најчестите прекршоци кои ги регистрира сообраќајната полиција на гостиварското подрачје. Истото се потврдува и со последната акциска контрола, спроведена изминатиот викенд (16 и ...

Прочитај повеќе »

Сочувство за трагедијата од 13 февруари од Албанскиот Амбасадор Река и почесниот конзул Селмани

Албанскиот амбасадор, Фатос Река и почесниот конзул Имер Селмани, денес остварија средба со градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари на која изразија сочувство за жртвите во трагичната несреќа на 13 февруари, како и желба за што побрзо оздравување на повредените.  “Амбасадорот ...

Прочитај повеќе »