Вести Македонија

Од полноќ: Поефтинуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика денес на пладне ги одреди новите цени на горивата, кои ќе важат после полноќ, најмалку во наредните две седмици. Бензините и дизелот поефтинуваат за 2,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на Еуросупер БС-95  ...

Прочитај повеќе »

Пробиен патот Маврово – Дебар

Сообраќајот на регионалниот пат Маврово-Дебар, близу Бигорскиот манастир повторно е отворен за сообраќај. Како што информиравме, утрово паднала нова поголема лавина од снег и дрвја, во близина на Бигорскиот манастир. Екипите на Македонија пат по интензивна работа со целокупна расположива ...

Прочитај повеќе »

Нова лавина кај Бигорски – патот повторно блокиран

Сообраќајот на регионалниот пат Маврово-Дебар, близу Бигорскиот манастир повторно е во целосен прекин. Како што информира полицијата, утрово паднала нова поголема лавина од снег и дрвја, во близина на лавината од вчера. Синоќа првата лавина беше исчистена и сообраќајот нормализиран, ...

Прочитај повеќе »

Бесплатни обуки: Можност за невработените да ги усовршат информатичките вештини

Невработени лица со основни познавања од информатичките технологии, и желба да  ги надградат и да се стекнат со меѓународни сертификати можат да се пријават за бесплатна обука за напредни ИТ вештини. Агенцијата за вработување го отвори огласот на 23 јануари, ...

Прочитај повеќе »

Милионски обрт во обложувалниците: Колку пари уплатиле граѓаните, а колкави се добивките

Дури 200 милиони евра уплатиле граѓаните во спортски обложувалници во текот на минатата година. Од Управата за јавни приходи за Фактор потврдуваат дека вкупните уплати на тикети од почетокот до крајот на 2017 година изнесуваат над 12,2 милијарди денари што ...

Прочитај повеќе »

Полошкиот меѓу трите региони во Македонија со најмногу заболени од рак

  Карциномите се втората најчеста причина за смрт во Македонија, веднаш после инфарктите и мозочните удари. Податоците од Институтот за јавно здравје покажуваат дека бројот на смртни случаи од рак во земјава расте. Во 2010 година од рак починале 3.705, ...

Прочитај повеќе »

Од денес официјален ловостој за заштитениот дивеч

Ловџиите ја заокружија ловната сезона 2017/2018, викендов што измина. Согласно Законот за ловството од денес, први февруари започнува ловостојот за одреден вид на заштитен дивеч. Тоа значи дека се забранува лов на срна, младенчиња – едногодишни и двегодишни од срна ...

Прочитај повеќе »

Во уште една држава ќе патуваме само со лична карта

На вчерашната седница Владата на Република Македонија го разгледа и прифати Извештајот за завршени преговори за усогласување на текстот на Спогодба меѓу Владата на Република Македонија и Советот на Министри на Босна и Херцеговина за условите за патување на државјаните ...

Прочитај повеќе »

Одлука на Влада – Таксистите без обврска да учат англиски јазик

На вчерашната седница на Владата на Република Македонија беше утврден новиот текст на Предлог-законот за изменување на Законот за превоз во патниот сообраќај со кој се предлага укинување на обврската за познавање на англискиот јазик за такси превозниците. Владата  донесе ...

Прочитај повеќе »

УЈП: Ќе се казнуваат трговците кои не издаваат фискални сметки – забраната завршува веднаш по плаќањето на глобата

Управата за јавни приходи согласно измените и дополнувањата на Законот за регистрирање на готовинските плаќања („Службен весник на РМ“, бр.11/2018),  издаде нова верзија на Брошурата „Фискализација и регистрирање на готовинските плаќања“ за 2018 година. Брошурата може да ја преземете тука. Оваа ...

Прочитај повеќе »