Забава

Биткоинот се враќа – мистериозен купувач вложил 400 милиони долари

Вредноста на Биткоинот достигна 11 илјади и двесте долари, со што речиси двојно ја зголеми својата вредност откако претходно овој месец падна и под 6 илјади долари. Вчера со Биткоинот достигна максимална вредност од 11.328 долари по информацијата дека непознат ...

Прочитај повеќе »

Зошто снегот има бела боја?

Снегулките се всушност кристали замрзната вода. Во големи количини на вода и мраз се проѕирни или имаат светло сина боја. Па, зошто тогаш снегот е бел? Причината за тоа е во интеракцијата на светлина со снегулките и молекулите на зракот ...

Прочитај повеќе »

Интересни факти за виното -колку калории има во една чаша, кој најмногу пие вино…

Во чест на празникот Св.Трифун споделуваме неколку интересни факти за виното.   Една чаша вино има скоро исто толку калории колку што има една чаша сок од грозје. Луѓето во Луксембург пијат најмногу вино од која било друга нација. Просечната ...

Прочитај повеќе »

Зошто велиме „Му паднала секирата во мед“?

Кога на некој ќе му се посреќи, обично велиме дека му паднала секирата во медот. Сепак, кое е потеклото и значењето на оваа изрека? За разлика од денешните одгледувачи на пчели, пчеларите од минатото не знаеле за кошници и питоми ...

Прочитај повеќе »

Како била измислена гумата за џвакање?

Сигурно некогаш сте се запрашале кој ја измисли гумата за џвакање и од каде потекнува. Бројни историчари тврдат дека гумата за џвакање постои повеќе од 1000 години. Луѓето ја користеле од задоволство, поради лековити состојки и во борба против глад, ...

Прочитај повеќе »

Ким Џонг Ун на алкохол троши дури 30 милиони долари годишно

Здравјето на претседателот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун, нагло се влошило после долгорочно консумирање на големи количини на алкохол и мрсна храна. Откриено е дека “големиот водач“ не води сметка за тоа колку јаде и пие, така се однесува ...

Прочитај повеќе »

Најоткачените свадбени обичаи низ светот

Свеченостите по повод склопувањето на брак се традиција која е застапена насекаде во светот, но секоја култура има различен начин на прослава. Во западните култури еден од најпознатите обичаи е фрлање на бидермаерот на немажените гости. Но, кои се најинтересните ...

Прочитај повеќе »

Што се случува во Венеција? – Каналите без вода

Изминативе денови во Венеција е забележана необична слика. Познатите канали низ Венеција се пресушени после невообичаените метеролошки прилики. Всушност, ниското ниво на морето, појавата на “супер крвавата сина Месечина”, плимата, малото количество на врнежи, причина се за ретко видени кадри ...

Прочитај повеќе »