Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Вести

УЈП:Продолжен рокот за годишни даночни извештаи и ДДВ пријава

УЈП ги продолжи роковите за поднесување на годишните даночни извештаи и ДДВ-04 пријавата. Од таму појаснуваат дека продолжувањето е согласно Законот за даночна постапка, во услови на масовно, а отежнато поднесување на даночни пријави и извештаи преку системот е-Даноци. УЈП ...

Прочитај повеќе »

Епидемија на варичела во неколку градови, во Гостивар состојбата е стабилна

За разлика од неколку други градови во Македонија, каде има епидемија на овчи сипаници, во Гостивар состојбата со ова заболување е стабилна. Медицинските служби не бележат зголемување на бројката на заразени. Евиденцијата на епидемиолошкото одделение во Гостивар покажува дека месецов ...

Прочитај повеќе »

Патиштата проодни, но неопходна е внимателност!

Од утрово во поширокиот гостиварски регион има нови снежни врнежи. Врнежите се со послаб интензитет и засега не предизвикуваат поголеми проблеми во одвивањето на сообраќајот. Сепак, на патиштата владеат зимски услови, по коловозите има остатоци од снег и потребна е ...

Прочитај повеќе »

Сеќавање на Тоше…

Македонија и Балканот денес се сеќаваат на големата музичка ѕвезда, Тоше Проески, роден на денешен датум, 25-ти јануари 1981 година. Обожавателите, на социјалните мрежи споделуваат песни од прерано починатиот пејач, кој за нив останува лик број еден на музичката сцена ...

Прочитај повеќе »

Основните потреби за едно семејство чинат 520 евра месечно

За да ги задоволи основните потреби за храна, сметки, одржување на домот и слично, на четиричлено семејство во Македонија, му се потребни околу 32 илјади денари месечно. Минималната кошница ја изработи Сојузот на синдикати на Македонија и се однесува на ...

Прочитај повеќе »

Четириесетина жени биле жртви на семејно насилство лани во Гостивар

Службите во Центарот за социјална работа во Гостивар, годишно регистрираат по 40 до 60 случаи на семејно насилство. Нивното искуство покажува дека најчесто жртви се жените и дека семејното насилство не е врзано со социјалниот и материјалниот статус. Малтретирањето е ...

Прочитај повеќе »

Ќе се субвенционираат вградени ПВЦ и алуминиумски прозорци

­ Од оваа година Министерството за економија воведува субвенционирање на домаќинствата за вградени ПВЦ или алуминиумски прозорци. Од Министерството изјавија дека за овие субвенции огласот ќе биде објавен до крајот на месецов, и ќе трае до крајот на август Ќе ...

Прочитај повеќе »

Парите собрани на Водици донирани за манастирот во Циглана

Средствата кои беа собрани од светиот крст на Водици во Гостивар, одат за изградба на манастирот „Свето Преображение Христово“ во населбата Циглана. Според обичаите,  граѓаните, го даруваат момчето што го фаќа крстот. Годинава тоа беше Павел Давидоски, кој заедно со ...

Прочитај повеќе »

Поради дефект, нема греење во спортска сала на ОУ „Гоце Делчев“

По настанатата хаварија во системот за напојување со нафта и замрзнување на радијатори, во ОУ „Гоце Делчев“ во Гостивар нема услови за одржување на часовите по физичко воспитување. Дефектот се случил во текот на зимскиот распуст, по што биле преземени ...

Прочитај повеќе »

Центарот за култура поддржан со 25 проекти – Поетскиот фестивал не доби пари

Центарот за култура АСНОМ во Гостивар, влезе во годишната Програма на  Министерство за култура со вкупно 25 проекти. Годинава, Министерството не го одобри Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ кој добиваше поддршка во изминатите две години и прерасна во значајна манифестација ...

Прочитај повеќе »