Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Македонија

Владата одлучи: Се менува името на Националната арена

Владата денеска на редовната 129. седница, донесе одлука да се промени името на Арената „Филип Втори“ во Скопје. Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски ја потврди информацијаtа на неговиот профил на Твитер, стадионот ќе се вика Тоше Проески. Утрово на редовната ...

Прочитај повеќе »

Третина од граѓаните се лекуваат приватно – Светски ден на здравјето

Светскиот ден на здравјето, 7-ми април, годинава во фокусот го има универзалното здравствено покривање. Причината, како што е објаснето е фактот што милиони луѓе ширум светот, сè уште немаат пристап до здравствена заштита, а милиони други се принудени да избираат ...

Прочитај повеќе »

Актерката Билјана Беличанец пронајдена мртва

Актерката Билјана Беличанец синоќа е пронајдена мртва во стан во Скопје. Од Министерството за внатрешни работи ја потврдија информацијата. Според првичните и нeoфициjaлни информации, се работи за caмoyбиcтвo. Cмpттa ја пријавил член на нејзиното семејство. Беличаниец е родена 1973 година ...

Прочитај повеќе »

Авионски ќе се фрлаат 500 илјади вакцини против беснило на лисици, граѓаните да не ги допираат мамките

Агенцијата за храна и ветеринарство ја започна кампања за вакцинација на лисиците против беснило, со авионско фрлање на вакцинални мамки.  На целата територија на земјава, со исклучок на населените места, водените површини и високите планински врвови ќе бидат фрлени 500 ...

Прочитај повеќе »

Понеделник е неработен ден за Ромите

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците,  8 април 2019 година (понеделник), Меѓународниот ден на Ромите е неработен ден за граѓаните припадници на ромската заедница во Република Северна Македонија. Истовремено, Министерството за труд и ...

Прочитај повеќе »

Роамингот меѓу Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија и БиХ се укинува од 2021 година

Ресорните министри задолжени за дигитализација од земјите од Западен Балкан денеска на Дигиталниот Самит во Белград, Р. Србија го потпишаа  регионалниот Договор за намалување на цените во роаминг. Со Договорот се предвидува да се воведе преоден режим за роаминг услугите ...

Прочитај повеќе »

Тешко повреден мотоциклист на патот Кичево-Гостивар

Четириесет и двегодишно лице се здобило со тешки телесно повреди, во сообраќајка која се случила вчера попладне на магистралниот пат Кичево-Гостивар. МВР соопшти дека во несреќата учествувале: мотоцикл „Кавасаки“ со кичевски регистарски ознаки, управуван од Ќ.А. (42) од село Колибари, ...

Прочитај повеќе »

Богатиот животински свет на НП Маврово низ фотографии

Националниот парк Маврово објави галерија на фотографии направени со фото замка камерите кои се поставени низ паркот. Нова прекрасна галерија од богатиот животински свет во НП Маврово. фотографиите се со авторско право на НП Маврово и Македонското еколошко друштво (МЕД)

Прочитај повеќе »

Светски ден на аутизам – Да ја дадеме својата поддршка

Аутизмот е невроразвојно нарушување кое значајно влијае врз способноста на комуникација и социјална интеракција. Се карактеризира со ограничено и повторливо однесување. За разлика од минатото, кога проценките биле дека од аутизам страда 1 на 10.000 илјади деца, денес се смета ...

Прочитај повеќе »

Селата во Долна Река, Општина Маврово и Ростуше утре без струја

Општина Маврово и Ростуше ги известува жителите на оваа општина, дека поради технички зафати на централата Шпиље во Дебар. Утре, вторник 02.04.2019 година, долнореканските села во Општина Маврово и Ростуше ќе бидат без напојување со електрична енергија. Во период од ...

Прочитај повеќе »
Close