Поврзи се со нас

Гостивар

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Објавено

на

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, кој годинава се чествува на 5-ти мај, градското аматерско културно-уметничко друштво „Браќа Ѓиноски“ вечерва одржа концерт на народни ора и песни. Големата сала во Центарот за култура „АСНОМ“ во Гостивар беше исполнета до последното столче, а публиката уживаше во секој момент од изведбите на играорците, оркестарот, пејачите.

Не се штедеше на „браво“ и ракоплескање, а очекувано најмногу симпатии освоија најмалите членови на друштвото, кои беа поздравени и поддржани со силен аплауз. Забележливо е дека групата на секој настап е се‘ побројна, што потврдува дека расте интересот меѓу дечињата да бидат дел од негувањето на фолклорната традиција и македонските ора.

Специјални гости концертот беа членовите на КУД „Електропорцелан” од Аранѓеловац, Србија, за кои вечерашниот беше прв настапат во Гостивар.

Велигденскиот концерт е традиција што ГАКУД „Браќа Ѓиноски“ ја негува повеќе од 30 години и која наидува на почит од гостиварци како навестување на празничната велигденска атмосфера.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена