Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Вести

Излезност до 15 часот во Врапчиште и Маврово Ростуше

Државната изборна комисија ги објави бројките за излезноста на претседателските избори до 15 часот. На подрачјето на општина Врапчиште на гласање излегле 3.094 граѓани или 12,41%, додека на територијата на општина Маврово Ростуше излезноста до 15 часот изнесува 18,17% – ...

Прочитај повеќе »

До 15 часот во Гостивар правото на глас го искористиле 11.617 граѓани

Последните податоци за одзивот на гласачи кои ги објави Државната изборна комисија се однесуваат на периодот од отворање на кутиите до 15 часот. Во Општина Гостивар правото на глас до 15 часот го искористиле 11.617 граѓани или околу 15 % ...

Прочитај повеќе »

Запознајте ја Ана: Најубавата гардистка на Путин

Триесет и едногодишната Ана Храмцова, подофицир ја понесе победата на првиот фото натпревар на руската Нaционална гарда.   View this post on Instagram   A post shared by ᎯℋℋᎯ ჯ℘ᎯℳųỢℬᎯ IFBB (@khramtsovaaniya_ifbb) on Mar 16, 2019 at 8:09am PDT Згодната ...

Прочитај повеќе »

Во Маврово Ростуше до 13 часот гласале 904 граѓани

Одзивот на гласачите на подрачјето на Општина Маврово и Ростуше до 13 часот изнесува 9,15%, соопшти Државната изборна комисија. Од вкупно 9.886 избирачки запишани во единствениот избирачки список, правото на глас го оствариле 904. Во оваа општина гласањето се одвива ...

Прочитај повеќе »

Врапчиште и во вториот круг меѓу општините со најнизок одзив – гласале 6%

Општина Врапчиште е меѓу општините со најмал процент на излезени гласачи кои го искористиле своето право на глас во вториот круг на Претседателските избори 2019. Според податоците од Државната изборна комисија, во оваа општина до 13 часот гласале 1.567, што ...

Прочитај повеќе »

Излезноста до 13 часот во Гостивар изнесува 8,18%

Државната изборна комисија ги објави податоците за излезноста на гласачите во вториот круг на Претседателските избори 2019, до 13 часот. На избирачките места во Општина Гостивар, до 13 часот на гласање излегле 6.498 гласачи, што е 8,18 % од вкупно ...

Прочитај повеќе »

Со колкав број на гласови без избрани претходните претседатели на државата?

Во државава денеска се одржува вториот круг од шестите претседателски избори, од кои треба да се добие петиот претседател на државата. На 3.480 избирачки места во Републикава и на 32 во странство на шестите претседателски избори можат да гласаат 1.808.131 ...

Прочитај повеќе »

Во Гостивар до 10 часот гласале 1.610 граѓани

Излезноста на Претседателските избори 2019 во општина Гостивар, до 10 часот е 2.03%. Според податоците од Општинската изборна комисија, до 10 часот гласале 1.610 граѓани. Мирен изборен ден до сега, без регистрирани инциденти бележи и полицијата. Во општина Врапчиште излезноста ...

Прочитај повеќе »

Бесплатна телефонска линија за пријавување повреди на избирачко право

Граѓаните можат да пријават повреда на избирачкото право на бесплатната телефонска линија 0800-54321 , која ја отвори Народниoт правобранител. Линијата е активна од 7 часот наутро, кога започна гласањето, се` до 19 часот, кога се затвораат избирачките места. Повреда на ...

Прочитај повеќе »

Избирачките места во Општина Гостивар отворени навреме – гласањето тече непречено

Денес се спроведува вториот круг од Претседателските избори 2019. Според информациите од претседателот на Општинската изборна комисија на Гостивар, Мустафа Муслиу, сите избирачки места се отворени навреме, во седум часот утрово, со што е овозможено непречено гласање на граѓаните запишани ...

Прочитај повеќе »
Close