Магазин

Моќната убавица – Брусница

Ова овошје потекнува од Северна Африка, а денес најмногу се одгледува во Европа. Латинскиот назив на брусница е Vaccinium macrocarpon. Стеблото на овие плодови е високо од 10 до 40 сантиметри – мала грмушка преполна со темно зелени листови која крие ...

Прочитај повеќе »

Убави мисли за поука и инспирација на родителите

Една насмевка на родителот, раѓа илјада насмевки кај детето. Бидете вистински модел за детето, тоа да се огледа на вашата личност. Користете ги зборовите на детето за да може да ве разбере. Не треба само да му дадете крилја на ...

Прочитај повеќе »

Зошто КУРКУМАТА мора да биде дел од вашата кујна?

Куркумата е природен производ кој потекнува од семејствто на ѓумбирот и главно расте во Јужна Азија. Од нејзиниот корен се прави зачин со впечатлива жолта боја. Овој зачин е познат во цел свет благодарејќи на многубројните лековите состојки. Куркумата е ...

Прочитај повеќе »

Дали детето може да добие дијабетес од премногу благо?

Кога жената ќе забремени, се и сешто и поминува низ глава – што е добро за детето, а што не е? Така и се наметнува прашањето: Дали може моето дете да добие дијабетес од премногу слатки? Ако мајката внесува големи ...

Прочитај повеќе »

Благо колпите – старински рецепт и традиција кои гостиварци не ги забораваат

Во поголемиот дел од Гостивар и низ околните села, традиционално низ годините многу често се правело и ден денес се прави благо колпите со јаболка. Тоа се јадело како десерт, но може и како појадок. Благото колпите, или тегната пита ...

Прочитај повеќе »

Моден хит: Високи потпетици со 3D пеперутка, обетки во форма на алка.

Модните додатоци се многу важни за изгледот на една современа дама. Следната сезона најмногу ќе се обрнува внимание на модните аксесоари. Во продолжение ви нудиме неколку модни додатоци за сечиј вкус, кои ќе ја одбележат пролетната мода во 2018 година. ...

Прочитај повеќе »

Како вистински да се ужива во љубовта?

Дали е љубовта уметност? Доколку е уметност, таа бара знаење и труд. Или љубовта е пријатно чувство кое е резултат на чиста случајност, нешто што може да ни се случи доколку имаме среќа? Голем број луѓе проблемот на љубовта го ...

Прочитај повеќе »

Маски против брчки од вашата кујна

Многу жени се очајни штом ги забележат првите неправилности на своето лице. Додека мажите не се грижат премногу за брчките, жените трчаат до првата продавница и купуваат безброј креми кои ќе им помогнат за затегнување на нивната кожа. Секако одговорот ...

Прочитај повеќе »

Која е разликата помеѓу питулици и палачинки?

Најпознатиот десерт на светот, палачинките често во Гостивар се нарекуваат питулици. Но, малку луѓе знаат дека рецептот за вистинските питулици, по кој се правеле во старо време не е ист како за палачинките. Палачинките содржат брашно, млеко, јајца, прашок за ...

Прочитај повеќе »