Поврзи се со нас

Деца Родители

Што треба да знаат децата на свои 5, 10 и 15 години

Објавено

на

Додека растат, децата учат од различни извори, од родителите и членовите на семејството, од околината, но и од своите врсници. Иако не постои универзална скрипта и наставна програма за родителство, постојат основни работи што секое дете треба да ги знае до одредена возраст.

На децата им се даваат можности да научат нешто ново секој ден, а знаењето стекнато на рана возраст ќе им значи многу кога ќе пораснат. На родителите им останува колку што е можно повеќе да ги научат своите деца и да им посветуваат доволно внимание, за да ги подготват за возрасен живот.

Се разбира, нивото на знаење се разликува од возраста – истото не може да се очекува од петгодишно и десетгодишно дете. За да им дадат насоки на родителите, експертите го поделиле растењето на децата во три клучни фази, врз основа на кои „извлекле“ листа на работи што треба да ги знаат.

До 5-годишна возраст децата треба да знаат…

До петгодишна возраст, децата треба да ги знаат не само нивните целосни имиња, туку и целосните имиња на нивните родители, како и нивната домашна адреса и телефонските броеви за итни случаи. За тоа што се службите за итни случаи и кога треба да се повикаат, на децата може да им се објасни веќе на возраст од 3 до 4 години, а свеста и знаењето за тоа мора периодично да се обновуваат.

Важно е децата до 5-годишна возраст да знаат дека не треба секогаш да им се верува на познаниците, соседите и членовите на поширокото семејство. На оваа возраст, децата треба да бидат способни да ги опишат своите емоции и јасно да кажат како се чувствуваат – дали се лути, тажни, разочарани, среќни или можеби возбудени.

Од 10-годишна возраст децата треба да знаат…

Како што стареат, децата стануваат посвесни за нивната околина, но и за промените што се случуваат во и на нивните тела. По влегувањето во пубертет, децата треба да развијат свест дека постојат полови разлики и дека тие мора да се почитуваат. Важно е и тие да научат да управуваат со своите емоции.

На 10-годишна возраст на „дневен ред“ треба да се најдат теми како насилството (и во реалниот свет и на социјалните мрежи), како и опасностите кои демнат од сите страни. Но, важно е и да знаат дека се безбедни во својот дом и дека тоа што се сами попладне, додека родителите се на работа, воопшто не е нешто што треба да ги исплаши.

На 15 години децата треба да знаат…

Во адолесцентниот период, младите луѓе сè повеќе почнуваат да размислуваат за својата иднина, а иако се делумно независни, сепак им треба родителско водство при донесување важни одлуки и созревање. На 15-годишна возраст, децата треба да знаат како да ја прилагодат својата комуникација на околината и да ги почитуваат туѓите мислења, како и да можат да разликуваат со кои непознати луѓе треба да разговараат (како што се полицајци и други службеници) и со кои не треба.

Тие самите треба да знаат како да го започнат денот – да се подготват за училиште, тренинг и други воннаставни активности, да подготват појадок и целосно да се подготват да излезат од дома. Секако, по враќањето, тие треба да знаат и можат да си подготват основен оброк и да ги средат работите после тоа. Покрај тоа, тие треба да бидат способни самостојно да ги извршуваат речиси сите домашни работи за кои не е потребна посебна физичка сила.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Вестипред 1 час

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 2 часа

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 3 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 4 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 6 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 7 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 8 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 10 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Парламентарни избори 2024пред 21 час

„Влен“ објави дека со гласањето во Ларце доби плус еден пратеник

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена